Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı ile ruhsal bozukluklara yönelik damgalayıcı tutumlarının belirlenmesi
Determination of health sciences faculty students' mental health literacy and stigmatizing attitudes towards mental disorders
  1. Tez No: 839324
  2. Yazar: TUĞÇE DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı ile ruhsal bozukluklara yönelik damgalayıcı tutumlarını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine devam etmekte olan, 18 yaşından büyük ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 294 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu (KBF), Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOÖ), Sağlık Çalışanları İçin Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği (SÇ-RHYDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler SPSS 22 programıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız değişken arasındaki farkın analizi için t-Testi ve çoklu grup arasındaki farkın analizi için ANOVA analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mental health literacy of health sciences faculty students and their stigmatizing attitudes towards mental disorders and to reveal the relationship between them. The sample of the study consisted of 294 students who were attending Lokman Hekim University Faculty of Health Sciences in the 2022-2023 academic year, who were over the age of 18, and volunteered to participate in the study. Personal Information Form (PIF), Mental Health Literacy Scale (MHLS), Stigma Scale for Mental Illnesses for Healthcare Workers (SSMI-HC) were used as data collection tools. The data used in the study were analyzed with SPSS 22 program. Descriptive statistical methods, such as number, frequency, percentage, mean, and standard deviation, were used to evaluate the data. The analysis of the difference between two independent variables was conducted using the t-Test, and the analysis of the difference among multiple groups was performed using ANOVA.