Dijital halkla ilişkiler bağlamında medya ile ilişkiler: İSO 500 firmaları üzerinden basın bültenlerinin incelenmesi
Relations with the media in the context of digital public relations: Examination of press releases through ISO 500 companies
- Tez No: 839329
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Halkla ilişkiler, kurumların hedef kitleleriyle iletişim kurarak itibarlarını yönetme sürecindeki temel bir unsurdur. Ancak, dijital çağın getirdiği dinamiklerle birlikte, geleneksel halkla ilişkilerin yerini dijital halkla ilişkiler ve daha yenilikçi, etkili dijital uygulamalar almıştır. Bu çalışma, dijital halkla ilişkilerin giderek artan önemini vurgulayarak, medya ilişkileri ve dijital basın bültenlerinin bu dönüşümdeki merkezi rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel halkla ilişkilerin dijital halkla ilişkilere evrilmesinin ardındaki nedenler, bu değişimin kurumlar üzerindeki etkileri ve beraberinde getirdiği fırsatlar bu çalışmada detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Medya ilişkileri, halkla ilişkilerin vazgeçilmez bir unsurudur ve bu anlamda, çalışmada medyanın dijitalleşmesiyle birlikte dijital medyanın ve dijital halkla ilişkilerin nasıl etkileşime girdiği incelenmiştir. Dijital basın bültenleri, kurumların haber ve duyurularını medya ve hedef kitleleri ile paylaşma stratejilerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, dijital basın bültenlerinin nasıl oluşturulduğunu detaylı bir şekilde ele alırken, iletişim stratejilerindeki önemine özel bir vurgu yapmaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'deki İSO 500 listesinde yer alan ilk 100 şirketin web sitelerinde yayınlanan dijital basın bültenleri incelenerek, bu bültenlerin sıklığı ve içeriği üzerinde odaklanılmıştır. Ayrıca, dijital basın bültenlerinin kullanım amaçlarına ışık tutarak, bu aracın dijital halkla ilişkilerde rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2021 yılı boyunca söz konusu şirketlerin kendi web sitelerinden yayınladıkları dijital basın bültenleriyle sınırlıdır. İncelenen firmalar arasında, dijital basın bülteni bulunmayanlar, bültenlerde tarih belirtmeyenler ve güncel olmayan bültenlere sahip olanlar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Toplamda 1003 dijital basın bültenine erişilmiş ve bu bültenlerde genellikle başlık bulunduğu ve görsel unsurların kullanıldığı belirlenmiştir. Çalışma, dijital basın bültenlerinin dijital dünyanın gerekliliklerine uyum sağlamaya başladığını, bültenlerin içeriklerinde dijital unsurların kullanılma oranlarını göstermektedir. Ayrıca, İSO 500 listesindeki şirketler arasındaki dijital basın bültenlerinin konularına ve şirketlerin farklılaşmalara odaklanarak, dijital basın bültenlerinin bu çeşitliliğe nasıl yanıt verdiğine dair bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public relations constitute a fundamental element in the process of managing the reputation of organizations by establishing communication with their target audiences. However, with the dynamics introduced by the digital age, traditional public relations have given way to digital public relations and more innovative, effective digital applications. This study aims to emphasize the increasing importance of digital public relations by examining the central roles of media relations and digital press releases in this transformation. The reasons behind the evolution from traditional public relations to digital public relations, the effects of this change on organizations, and the opportunities it brings are detailed in this study. Media relations are an indispensable aspect of public relations, and in this context, the study explores how digital media and digital public relations interact with the digitization of media. Digital press releases play a critical role in the strategies of sharing news and announcements with the media and target audiences. While this study delves into the detailed creation of digital press releases, it particularly emphasizes their importance in communication strategies. Within the scope of the research, digital press releases published on the websites of the top 100 companies in the ISO 500 list in Turkey are examined, focusing on their frequency and content. Additionally, shedding light on the purposes of using digital press releases, the study aims to highlight the role of this tool in digital public relations. The study is limited to digital press releases published by these companies on their websites throughout the year 2021. Among the examined firms, those without digital press releases, those without specified dates, or those with outdated releases are excluded from the study. A total of 1003 digital press releases were accessed, revealing the presence of titles and the utilization of visual elements in these releases. The study demonstrates that digital press releases are adapting to the requirements of the digital world, showcasing the prevalence of digital elements in their contents. Furthermore, by focusing on the topics of digital press releases among companies in the ISO 500 list and the differentiation strategies employed by these firms, the study provides an analysis of how digital press releases respond to this diversity.