Demokrat Parti'nin muhalefet ve iktidar dönemlerinde Türk basını ile olan ilişkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the Democrat Party's relations with the Turkish press during its opposition and incumbency periods
  1. Tez No: 839331
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EDİP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Temelleri çiftçiyi topraklandırma kanununa yapılan muhalefet ile atıldığı varsayılan Demokrat Parti, siyaset sahnesine çıktığı yıllarda özellikle tek parti döneminin mağdurları ve basından aldığı destekle 1950 seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazanıp iktidara geldi. Muhalefette olduğu dönemlerde liberal ekonomi, kişi dokunulmazlığı, düşünce ve ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü gibi konulara önemle değinerek büyükçe bir seçim propagandası yürüttü. Bu propagandalar temel olarak 26 senelik tek parti iktidarı ve onun eleştirisine dayanıyordu. Öyle ki Demokrat Parti'nin 1950 seçimlerini kazanması,“Beyaz Devrim”olarak değerlendirilmiş; seçimlerin kazanılması Türk siyasi tarihinin önemli bir dönüm noktasını oluşturmuştu. Demokrat Parti'nin iktidar olmadan önceki basın ilişkileri ve yaratılan demokratik iklim, iktidarı devraldıktan sonra bir müddet daha sıcaklığını korudu. Ancak ekonomik çalkantılar, iç ve dış siyasi bunalımlar ve basın temsilcilerinin iktidarı doğrudan eleştirileri bu iklimi ortadan kaldırdı. Gerek muhalefet gerekse basın üzerinde sert ve baskıcı bir tutum izleyen Demokrat Parti gergin bir siyasi politika izledi. 1950 ile 1960 yılları arasında tek başına iktidar olan Demokrat Parti 27 Mayıs 1960 Darbesi ile resmen sona erdi.
Özet (Çeviri)
The Democrat Party, whose foundations are thought to have been laid with the opposition to the Farmer's Land Law, won the 1950 elections by an overwhelming majority and came to power with the support it received from the victims of the one-party era and the press. During its time in opposition, it conducted an extensive election propaganda campaign, emphasizing issues such as liberal economy, personal immunity, freedom of thought and expression, and freedom of the press. These propaganda campaigns were mainly based on criticizing the 26 years of one-party rule. The Democrat Party's victory in the elections is considered the“White Revolution,”and its victory was an important turning point in Turkish political history." The Democrat Party's relations with the press and the democratic climate that was created before it came to power remained affirmative for a while after it took power. However, economic turmoil, domestic and foreign political crises, and direct criticism of the government by press representatives eliminated this climate. The Democrat Party pursued a harsh and oppressive attitude towards both the opposition and the press, following a tense political policy. The Democrat Party, which ruled alone between 1950 and 1960, officially ended with the coup d'état on May 27, 1960.