Polikistik over sendromlu kadınlarda yaşam kalitesi ve akdeniz diyetine uyumun değerlendirilmesi
Determining the quality of life and adherence to the mediterranean diet in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 839403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma doktor tarafından Polikistik Over Sendromu (PKOS) teşhisi alan kadınların beslenme alışkanlıklarını, Akdeniz diyetine uyumunu ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Sivas ili Merkez ilçesinde bulunan özel bir danışmanlık merkezine başvuran PKOS'lu olan ve kontrol grubu ile toplam 112 kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınlara kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla bir anket formu uygulanmıştır. Antropometrik ölçümleri alınmıştır ve vücut analizi yapılmıştır. Katılımcıların beslenme durumlarını tespit etmek için 3 günlük besin tüketim kayıt formu alınmıştır. Katılımcıların Akdeniz diyetine uyumunu ölçmek için Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği kullanılmıştır. PKOS'lu kadınlara, yaşam kalitesini belirlemek üzere Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. PKOS'lu kadınların yaş ortalaması 30.20±6.61 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 31.09±6.21 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the dietary habits, adherence to the Mediterranean diet, and quality of life in women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). A total of 112 women, including those with PCOS and a control group, who sought help at a private counseling center in the central district of Sivas province, were included in the study. A questionnaire form was administered to the participants to determine their personal characteristics. Anthropometric measurements were taken, and a body analysis was performed. A 3-day food consumption record form was used to determine the nutritional status of the participants. The Mediterranean Diet Adherence Scale was used to measure adherence to the Mediterranean diet. The Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life Scale was applied to women with PCOS. The mean age of women with PCOS was 30.20±6.61 years, while the mean age of the control group was 31.09±6.21 years.