Ege üniversitesi tıp fakültesi acil servisine başvuran hastalarda manchester triyaj sistemi (MTS), kanada triyaj ve akut skalası (CTAS), acil durum önem indeksi (ESI) performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performance of manchester triage system (MTS), canadian triage and acuity scale (CTAS), and emergency severity index (ESİ) in patients presenting to ege university faculty of medicine emergency department
  1. Tez No: 839407
  2. Yazar: KADİRHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Ege Üniversitesi Acil Servis'inde verilen triyaj kararlarını uluslararası triyaj sistemleriyle karşılaştırarak güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde yürütülen kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, 6 ay süreyle devam etmiş ve çalışmaya 18 yaş üzeri tüm acil servis hastaları dahil edilmiştir. Örnek büyüklüğü, %50 bilinmeyen prevalans, %95 güven düzeyi ve %5 hata payı dikkate alınarak 1492 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmada, evrenin tümüne ulaşılmak hedeflenmiş ve toplamda 1500 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri, hastaların yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, solunum sayısı, nabız, kan basıncı, oksijen satürasyonu ve ateş gibi parametrelerini içeren olgu rapor formuna elektronik hasta dosya sistemi üzerinden kaydedilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Manchester Triyaj Sistemi (MTS), Kanada Triyaj ve Akut Skalası (CTAS), Acil Durum Önem İndeksi (ESI) ölçekleri kullanılmıştır. Ege Üniversitesi'nde verilen triyaj kararları kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to compare the triage decisions made in Ege University Emergency Department with international triage systems and to reveal their strengths and weaknesses. Materials and Methods: This study is a cross-sectional research conducted at Ege University Hospital Emergency Department. The research continued for 6 months and included all emergency department patients aged 18 and over. The sample size was calculated as 1492 individuals considering a 50% unknown prevalence, 95% confidence level, and 5% margin of error. The study aimed to reach the entire population, and a total of 1500 patients were included in the study. The data of the study were recorded on the electronic patient file system in case report forms, which included parameters such as age, gender, presenting symptoms, respiratory rate, pulse rate, blood pressure, saturation, and fever of the patients. The Manchester Triage System (MTS), Canadian Triage and Acuity Scale (CTAS), Emergency Severity Index (ESI), and Ege University Triage Decision scales were used as data collection tools in the study.