ABD ve Çin'in siber güvenlik alanında karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the US and China in the field of cyber security
  1. Tez No: 839413
  2. Yazar: DİLA NUR ÖZHANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT GÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel konusu Çin ve ABD arasındaki rekabetin siber alandaki yansımalarını değerlendirmektir. Siber alan değerlendirilirken öncelikli olarak bu yeni alanın kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevenin kendine özgü nitelikleri Uluslararası İlişkiler disiplini içerisindeki eski kavramlar ile karşılaştırılmıştır. Siber alanın dünyanın küreselleşme sürecine olan etkisi incelenirken karşılıklı bağımlılık olgusu üzerinden de konu analiz edilmiştir. Daha sonrasında ise savaş, terör, saldırı ve caydırıcılık gibi birçok kavramın siber alan perspektifinden yeniden ele alınmıştır. Bu noktada siber alan ve siber güvenlik kavramlarından yola çıkılmış olup daha sonra siber alan ve dış politika ilişkisine yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise ana konu olan ABD ve Çin rekabeti ele alınırken bu rekabetin hangi araçlar aracılığıyla tırmandırıldığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is to evaluate the reflections of the rivalry between China and the US in the cyber domain. While evaluating cyberspace, first of all, the conceptual framework of this new field has been tried to be drawn. The specific characteristics of this framework are compared with the old concepts within the discipline of International Relations. While examining the impact of cyberspace on the globalization process of the world, the issue was also analyzed through the phenomenon of interdependence. Afterward, many concepts such as war, terrorism, aggression, and deterrence are re-examined from the perspective of cyberspace.At this point, the concepts of cyberspace and cybersecurity were started and then the relationship between cyberspace and foreign policy was focused on. The last part of the study deals with the main topic, the US-China rivalry, and the instruments through which this rivalry has escalated.