Siber güvenlik politikaları ve siber güvenlik politikaları hakkında Türkiye ve diğer ülkeler üzerinde inceleme
Cyber security polices and a review on cyber security policies in Türkiye and other countries
  1. Tez No: 812308
  2. Yazar: HASAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH BİLAL ALODALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknoloji tüm dünya üzerinde hızla geliĢmeye devam etmektedir. Bu geliĢmeler sayesinde küreselleĢme, ülkelerin birbirleri ile etkileĢimleri, birbirlerine karĢı tutum ve davranıĢları da değiĢmektedir. Teknolojinin geliĢmesi, internetin yaygın olarak kullanılması ile yeni kavramlar hayatımıza girmektedir. Siber kavramı, siber güvenlik kavramı bu kavramlardan bir tanesidir. Ülkelerin geliĢen teknolojiyi yakından takip etmesi ve buna yetiĢmek için yaptığı çalıĢmalar siber güvenlik, siber saldırı, siber politika kavramlarını doğurmuĢtur. Artık fiziki savaĢlar yerini siber savaĢlara bırakmıĢtır. Durum böyle olunca, ülkelerin sınırlarının kalkması, fiili savaĢları siber savaĢlara dönüĢtürmüĢtür. Siber savaĢlar, ülkelerin siber güvenlik politikalarında çalıĢmalar yapmasını, bu alandaki çalıĢmalarını hızlandırmasına neden olmuĢtur. Askeri alandaki çalıĢmalara ek olarak siber alandaki çalıĢmalar için de aynı askeri alana ayrılan bütçe gibi siber alana da ek olarak bütçeler ayrılmaya baĢlanmıĢtır. Rusya, Çin ve ABD siber güvenlik alanında geliĢim açısından en büyük ülkeler olurken Türkiye, Hindistan, Kuzey Kore, Almanya gibi ülkeler siber alanda geliĢmekte olan ülkelere örnek olarak gösterilebilir. Ülkeler siber güvenlik politikalarını hazırlarken, birbirlerinden etkilenerek, ulusal olarak çeĢitli tatbikatlar yaparak bu alandaki açıklarını tespit ederek bunları ortadan kaldıracak çalıĢmalar yapmaktadır. Siber güvenlik politikaları hazırlanırken tüm unsurlar gözetilerek, diğer ülkelerin izlediği politikalar ve çalıĢmalar takip edilerek ülkenin Ģartlarına uygun siber güvenlik politikaları ve eylem planları hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Technology continues to develop rapidly all over the World. Thanks to these developments, globalization, the interactions of countires with each other, their attitudes and behaviors towards each other also change. With the development of technology and the widespread use of the internet, new concepts enter our lives. The concept of cyber, the concept of cyber security are some of these concepts. The countries close follow up of the developing technology and efforts to keep up with it have given birth to the concepts of cyber security, cyber attack and cyber policy. Now physical wars have left their place to cyber wars. When this is the case, the removal of the borders of the countries has turned the actual wars into cyber wars. Cyber wars have caused countries to work on their cyber security policies and accelerate their work in this area. In addition to the works in the military field, budgets have begun to be allocated to the military field for the studies in the cyber field. While Russia, China and the USA are the biggest countries in terms of development in the field of cyber securtiy, countries such as Turkey, India, North Korea and Germany can be shown as examples of developing countries in the field of cyber security. While countries are preparing their cyber security policies, they are influenced by each other, conduct various exercises nationally, identify the gaps in this area and work to eliminate them. Cyber security policies and action plans should be prepared in accodance with the conditions of the country by considering all the elements while preparing the cyber security policies, by following the policies and studies followed by other countries.