Ortaokul öğrencilerinin mutlu okul algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of middle school students' perceptions of happy school
- Tez No: 839461
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin öğrenim görmekte oldukları okullara ilişkin mutluluk algılarının belirlemek, eğitim-öğretim sürecinde kendilerini huzurlu ve rahat hissedecekleri, içinde bulunmaktan mutlu olacakları okulun sahip olması beklenen temel öğeleri ve nitelikleri ortaya koymaktır. Bununla birlikte öğrencilerin cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre, mutlu okul niteliklerinin farklılıklar gösterip göstermediğinin de belirlenmesidir. Bu araştırmada veriler karma araştırma yöntemlerinden üçgenleme deseni kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmının örneklemi Mardin ili Artuklu ve Midyat ilçelerinde, ortaokul 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören ve basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 480 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutu için veriler maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılarak farklı okullardan gönüllü 18 öğrenciden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Okul Mutluluğu Ölçeği”ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 23 programı aracılığıyla betimsel istatikler, Mann-Whitney U, bağımsız örneklem t-testi, Kruskal-Wallis H, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin çözümü için içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin mutlu okul algılarının ölçeğin öğretmenlerle ilişkiler ve okula duygusal bağlılık alt boyutlarında çok yüksek, öğrencilerle ilişkiler ve okulun fiziksel yapısı alt boyutlarında yüksek, okuldaki etkinlikler, okulun demokratik ortamı ve okulda iletişim alt boyutlarında ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin okul mutluluğu düzeyleri arasında cinsiyet değişkenine göre sadece okula duygusal bağlılık alt boyutunda kız öğrenciler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre öğretmenlerle ilişkiler, okuldaki etkinlikler ve okulun demokratik ortamı alt boyutlarında 6. - 8. ve 7. - 8. sınıflar arasında 6. ve 7. sınıflar lehine anlamlı fark bulunmuştur. İçerik analizi sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun öğrenim görmekte oldukları okullarda mutlu oldukları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin mutlu okulun temel niteliklerine ilişkin görüşlerinin“Mutlu Okul”genel teması altında,“Fiziksel yapı”,“Eğitim-öğretim süreci”,“Ders dışı etkinlikler”,“Öğretmenler”,“Öğrenciler”,“Okul müdürü”ve“Aile”olmak üzere yedi alt tema altında toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the happiness perceptions of middle school students regarding the schools they study at and to reveal the basic elements and qualities expected to be possessed by the school in which they will feel peaceful and comfortable during the education process and where they will be happy to be in. In addition, it is also aimed to determine whether the qualities of a happy school differ according to the gender and grade variables of the students. In this research, data was collected using triangulation design, one of the mixed research methods. The sample of the quantitative part of the study consists of 480 students studying in the 6th, 7th and 8th grades of secondary school in Artuklu and Midyat districts of Mardin province and selected by simple random sampling method. For the qualitative dimension of the research, data were collected from 18 volunteer students from different schools using the maximum diversity sampling technique. The“Student School Happiness Scale”developed by the researcher and a semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, independent sample t-test, Kruskal-Wallis H, one-way analysis of variance and Scheffe tests were used to analyze the data through the SPSS 23 program. Content analysis was used to analyze the qualitative data. According to the findings obtained as a result of the study, students' happy school perceptions were very high in the sub-dimensions of relations with teachers and emotional attachment to the school, high in the sub-dimensions of relations with students and the physical structure of the school, and moderate in the sub-dimensions of activities at school, democratic environment of the school and communication at school. According to the gender variable, a significant difference was found between students' school happiness levels in favor of female students only in the emotional attachment to school sub-dimension. According to the grade variable, a significant difference was found between 6th-8th and 7th-8th grades in favor of 6th and 7th grades in the sub-dimensions of relationships with teachers, activities at school and democratic environment of the school. As a result of the content analysis, it was determined that the majority of the students were happy in their schools. In addition, it was observed that the students' views on the basic qualities of a happy school were grouped under the general theme of“Happy School”under seven sub-themes:“Physical structure”,“Education-teaching process”,“Extracurricular activities”,“Teachers”,“Students”,“School principal”, and“Family”.