Ceza muhakemesi hukukunda istinaf ve temyiz kanun yollarındaki denetim sınırları ve kapsamı
Limits and scope of control in appeal and cassation legal remedies in criminal procedure law
- Tez No: 839462
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
“Ceza Muhakemesi Hukukunda İstinaf ve Temyiz Kanun Yollarındaki Denetim Sınırları Ve Kapsamı”başlıklı bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Denetim sınırları, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda istinaf ve temyiz bölümlerinin ilk maddesinde yer almakta ve bu maddeler kanun yollarına başvurulabilecek nitelikteki kararları göstermektedir. Denetim kapsamı ise, genel olarak, öğretideki maddi ve hukuki mesele ayrımına dayanmaktadır. Birinci bölüme, kanun yolları hakkında genel bilgiler verilerek başlanacaktır. Daha sonra, istinaf kanun yolunun hukuki niteliği, amacı, tarihsel gelişimi gibi temel konulardan ve doktrindeki istinaf lehine ve aleyhine düşüncelerden bahsedilecektir. Ardından temyiz kanun yolu bakımından da aynı konular ele alınacak, bu bölüm, istinaf ve temyiz kanun yolunun ortak ve farklı yönlerinin karşılaştırılmasıyla sona erecektir. İkinci bölüm tamamen istinaf kanun yoluna ayrılmıştır. Bu bölüm istinaf kanun yolundaki denetim sınırlarıyla başlayacaktır. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 272. maddesi bu konu bakımından temel düzenlemedir. Bu bölümün en önemli alt başlığında istinafta maddi ve hukuki meselenin incelenmesinden ve istinaf mahkemesinin başvuru nedenleriyle bağlı olup olmamasından bahsedilecektir. Son olarak, kısaca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Karşılaştırmalı Hukuk bakımından istinafın durumu incelenecektir. Üçüncü bölüm tamamen temyiz kanun yoluna ayrılmıştır. İkinci bölümde yer alan çoğu başlık, bu sefer, temyiz bakımından ele alınmıştır. Bu bölümün en önemli noktası, temyiz kanun yolunda maddi meselenin incelenip incelenemeyeceği tartışmasıdır. İkinci bölüm tamamen istinaf kanun yoluna ayrılmıştır. Bu bölüm istinaf kanun yolundaki denetim sınırlarıyla başlayacaktır. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 272. maddesi bu konu bakımından temel düzenlemedir. Bu bölümün en önemli alt başlığında istinafta maddi ve hukuki meselenin incelenmesinden ve istinaf mahkemesinin başvuru nedenleriyle bağlı olup olmamasından bahsedilecektir. Son olarak, kısaca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Karşılaştırmalı Hukuk bakımından istinafın durumu incelenecektir. Üçüncü bölüm tamamen temyiz kanun yoluna ayrılmıştır. İkinci bölümde yer alan çoğu başlık, bu sefer, temyiz bakımından ele alınmıştır. Bu bölümün en önemli noktası, temyiz kanun yolunda maddi meselenin incelenip incelenemeyeceği tartışmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Limits and Scope of Control in Appeal And Cassation Legal Remedies in Criminal Procedure Law”consists of three sections. Control limits are included in the first article of the appeal and cassation sections of the Criminal Procedure Code, and this articles shows the decisions that can be applied to legal remedies. The scope of control is generally based on the distinction between facts and legal issues in the doctrine. The first section will begin by giving general information about legal remedies. Then, basic issues such as the legal character, purpose and historical development of the appeal and the opinions in favor and against the appeal in the doctrine will be mentioned. Afterward, the same issues will be discussed in terms of cassation, this section will end with a comparison of the common and different aspects of appeal and cassation. The second section is completely devoted to the appeal. This section will begin with the limits of control in the appeal. Article 272 of the Criminal Procedure Code is the basic regulation in this regard. In the most important subheading of this section, the examination of the facts and legal issue in the appeal and whether the court of appeal is bound by the reasons for the application will be mentioned. Finally in this section, briefly, the situation of the appeal will be examined in the context of the European Convention on Human Rights and Comparative Law. The third section is completely devoted to the cassation. Most of the titles in the second section are, this time, dealt with for cassation. The crux of this section is the debate over whether the facts issue can be examined on cassation.