Suç coğrafyası kavramının uyuşturucu maddeler özelinde incelenmesi: Kolombiya örneği
Examination of the concept of the crime geography in terms of drugs: Colombia case
- Tez No: 839480
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Geography, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Suç ve suçlu terimleri insanlık tarihi kadar eski olgular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir insanın suç işlemesine ve bir suçluya dönüşmesine etki edebilecek çok sayıda etmen bulunabilir. Sosyal, fiziki, ekonomik, dini, ailevi, kültürel ve siyasi birçok faktör suça neden olan unsurlar olarak gösterilebilir. Kişilerin davranışları, doğal olarak içerisinde yaşadıkları toplumdan ve toplum içerisindeki etmenlerden doğrudan etkilenmektedir. Ancak, toplumsal uzlaşı ile ortaya çıkan hukuk normlarının belirlediği çizgilerin aşılıp aşılmayacağını sonunda yine birey karar verir. Suç ile ilgili tanımlamalar yapılırken, toplumun ve bireylerin suça eğilimlerine etki edebileceği değerlendirilen suç coğrafyası kavramından da bahsetmek gerekir. Suç coğrafyası kavramının özel bir araştırma alanı olarak incelenmesi gerekmektedir. Geniş bir çalışma alanı olan suç coğrafyası çalışmalarının amacı suç türlerinin coğrafi dağılımını incelemek ve yerel veya bölgesel suç farklılıklarını tespit ederek bu farklılıklara neden olan faktörleri açıklamaya çalışmaktır. Uyuşturucu bağlantılı suçlar toplumu derinden etkileyen ve toplumun hemen her kesiminin karşısında konumlandığı bir sorundur. Uyuşturucu bağlantılı suçlar uluslararası kamuoyunda ne yazık ki Latin Amerika bölgesini karakterize eden konuların başında gelmektedir. Bölgedeki uyuşturucu sorunu, Kolombiya'nın bazı yapısal sorunlarının da altında yatan sebeplerdendir. Demokrasinin kurumsallaşamaması, rüşvet, yolsuzluk, insan hakları ihlalleri ve yargı bağımsızlığı gibi yapısal sorunlar ile uyuşturucu sorunu arasında bir korelasyon söz konusudur.“Suç Coğrafyası Kavramının Uyuşturucu Maddeler Özelinde İncelenmesi: Kolombiya Örneği”isimli çalışmada, suç coğrafyası konusunda oldukça sıkıntılı bir süreçten geçmiş olan Kolombiya ve Kolombiya'da yer alan uyuşturucu ticaretini incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The terms crime and criminal are almost as old as human history. Numereous different factors may lead a person to commit a crime and became a criminal. There might be many different factors that can cause a person to commit a crime and turn into a criminal. Various social, physical, economic, religious, familial, cultural and political factors can be shown among the factors that causing crime. Behaviors of individuals are directly affected by the society they are living in and the factors within the society. However, whether crossing the lines determined by social consensus or violate the public norms are decisions made by individuals in the end. The concept of crime geography, which is considered to have an impact on the tendency of society and individuals to commit crimes, has to be mentioned while making definitions about crime. The concept of crime geography needs to be studied as a special research area. Crime geography studies that covers a wide field of study are aiming to examine the geographical distribution of crime types and to identify crime differences on local or regional base and try to explain the factors causing these differences. Drug-related crimes deeply affects the society and it is a problem that almost all segments of the society unified against. Drug-related crimes are unfortunately one of the issues that characterize the Latin American region in the eyes of the international community. The drug problem in the region is one of the underlying causes of some of the problems in Colombia. There is a correlation between drug crimes and the structural problems such as lack of institutionalization of democracy, bribery, corruption, human rights violations and the independence of the judiciary system. In“Examination of the Concept of the Crime Geography in terms of Drugs: Colombia Case”study, Colombia which has gone through a very difficult process in terms of crime geography and drug trade in Colombia will be examined.