İlkokulda Öğrenim Gören 3. ve 4. Sınıf Öğrencilerinin Diyet Kalitelerinin, Hedonik Açlık ve Obezite Durumlarının İncelenmesi
Investigation of diet quality, hedonic hunger and obesity status of 3rd and 4th grade primary school students
- Tez No: 839510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL ERZURUM ALİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin diyet kalitelerinin, hedonik açlık ve obezite durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Ankara'da bulunan iki ilkokulda öğrenim gören 72 kız, 60 erkek olmak üzere toplam 132 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çocukların sosyodemografik özelliklerini, sağlık durumunu ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla araştırmacı tarafından anket formu uygulanmıştır. Günlük enerji ve besin ögesi alımlarının ve diyet kalitesinin belirlenmesi için 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Hedonik açlık seviyelerini değerlendirmek için“Türkçe Besin Gücü Ölçeği Çocuk Versiyonu(BGÖ), fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için ”24 saatlik fiziksel aktivite kaydı“ kullanılmıştır. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. Çocukların %41.7'si 9 yaşında, %58.3'ü 10 yaşındadır. MAR (Ortalama Yeterlilik Oranı) sınıflamasına göre çocukları %84.8'inin diyet kalitesi ”iyi“, %15.2'sinin ”geliştirilmeye ihtiyaç var" olarak saptanmıştır. BGÖ toplam puan ortalamaları toplam çocukların 2.8±0.76, erkeklerin 2.9±0.71, kızların 3.2±0.93 olarak tespit edilmiştir. Ölçek toplam puanlarında cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Yaşa göre BKİ z skoru sınıflamasına göre çocukların %28.8'i fazla kilolu, %15.9'u obezdir. Çocukların BGÖ toplam puanı normal sınıfta olanlarda 2.80±0.71, fazla kilolularda 2.70±0.70 ve obezlerde 3.05±0.90'dir. BKİ ile BGÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Öğün atlayan çocukların BGÖ toplam puanı 2.93±0.79, öğün atlamayanların 2.65±0.70'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the diet quality, hedonic hunger and obesity status of 3rd and 4th grade primary school students. The study was carried out with a total of 132 children, 72 girls and 60 boys, studying in two primary schools in Ankara. A questionnaire form was applied by the researcher to determine the sociodemographic characteristics, health status and eating habits of the children. A“24-hour dietary recall”was taken to determine daily energy and nutrient intake and diet quality.“Food Power Scale for Children”was used to evaluate hedonic hunger levels and“24-hour physical activity recall”was used to determine physical activity levels. Anthropometric measurements were taken by the researcher. 41.7% of the children were 9 years old and 58.3% were 10 years old. According to MAR classification, the diet quality of 84.8% of the children was found to be“good”and 15.2% was found to be“needs modification”. The mean total score of the PFS was found to be 2.8±0.76 for children, 2.9±0.71 for boys and 3.2±0.93 for girls. No significant difference was found in the total scores of the scale in terms of gender (p>0.05). According to BMI z score classification by age, 28.8% of children were overweight and 15.9% were obese. The total PFS score was 2.80±0.71 in normal, 2.70±0.70 in overweight and 3.05±0.90 in obese children. There was no statistically significant difference between BMI and PFS scores (p>0.05). The total PFS score was 2.93±0.79 for the children who skipped meals and 2.65±0.70 for those who did not skip meals.