Bir diyet danışmanlık merkezine başvuran yetişkin bireylerin bitkisel ürün kullanım yaklaşımlarının belirlenmesi
Determination of herbal product use approaches of adult individuals consulting to a diet counseling center
  1. Tez No: 839511
  2. Yazar: PETEK KUŞTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çanakkale ili Biga ilçesinde yaşayan ve diyet danışmanlık merkezine başvuran bireylerde bitkisel ürün kullanım durumlarını değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma yüz yüze görüşme yöntemiyle anket formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan 336 bireyden 162 katılımcının (%48.2) bitkisel ürün kullandığı belirlenmiştir. Araştırmaya dahil olan katılımcıların 264'ü (%78.6) kadın ve 72'si (%21.4) erkektir. Kadın ve erkeklerin yaş ortalamaları 39.10±10.07 ve 39.92±10.08 yıldır.
Özet (Çeviri)
A research study was planned and conducted to assess the use of herbal products in individuals residing in the Biga district of Çanakkale province, who had applied to a dietary counseling center. The survey was administered through face-to-face interviews. Among the 336 participants who took part in the study, it was determined that 162 individuals (48.2%) were using herbal products. Of the participants, 264 (78.6%) were female, and 72 (21.4%) were male. The average ages of females and males were 39.10±10.07 and 39.92±10.08, respectively.