Altı farklı glide path eğesinin vücut sıcaklığı simüle edilerek dinamik döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılması
Comparasion of dynamic cyclic fatigue resistance of six different glide path file systems si̇mulated with body temperature
- Tez No: 839521
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİVAN TUĞBA TÜRK SOMER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; 6 farklı marka Ni-Ti glide path eğe sisteminin vücut sıcaklığı simüle edilerek dinamik döngüsel yorgunluk dirençlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ProTaper Ultimate Slider (16-0.2), ProGlider (16-0.2), HyFlex EDM (15-0.3), HyFlex EDM (10-0.5), WaveOne GoldGlider (15-0.2) ve Trunatomy Glider (17-0.2) giriş yolu eğelerinin her birinden 12 adet olmak üzere toplam 72 eğe kullanıldı. Üretici firmanın önerdiği dönüş hızı ve torku ile 90°'lik eğim açısı, 2 mm kurvatür yarıçapı ve 1.5 mm kanal iç çapına sahip yapay paslanmaz çelik kanallarda dinamik döngüsel yorgunluk deney düzeneğinde kırılıncaya kadar çalıştırıldı. Vücut sıcaklığını simüle etmek için test düzeneğinde termostat kullanıldı. Eğelerin kırılma zamanı video kayıt sistemi ve dijital kronometre ile eş zamanlı olarak kaydedildi ve kırılana kadar geçen süre hesaplandı. Kırılan parçaların uzunluğu bir dijital mikro kumpas ile belirlendi. Eğelerin kırılma tiplerini belirlemek için 12 adet kırık eğe, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi (n=2).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to evaluate the dynamic cyclic fatigue resistance of 6 different brands of Ni-Ti glide path file systems under simulated body temperature conditions. Materials and Methods: In this study, a total of 72 files were used, with 12 files from each of the ProTaper Ultimate Slider (16-0.2), ProGlider (16-0.2), HyFlex EDM (15-0.3), HyFlex EDM (10-0.5), WaveOne GoldGlider (15-0.2), and Trunatomy Glider (17-0.2) entry path files. The files were operated until fracture in artificial stainless steel canals with a 90° curvature, 2 mm curvature radius, and 1.5 mm inner canal diameter, using the manufacturer's recommended rotation speed and torque. A thermostat was used in the testing apparatus to simulate body temperature. The time of file fracture was recorded simultaneously with a video recording system and a digital chronometer, and the elapsed time until fracture was calculated. The length of the broken fragments was determined using a digital micrometer. To determine the types of file fractures, 12 fractured files were examined using scanning electron microscopy (SEM) (n=2).