Kök kanallarında kırılan kanal aletlerinin çıkarılmasıyla ilgili diş hekimlerinin algı düzeylerinin ölçülmesi; anket çalışması
Evaluation of dentists' perception levels related to the removal of canal instruments broken in root canals; survey study
- Tez No: 839520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN FURKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye genelindeki diş hekimlerinin kök kanal tedavisi sırasında ne sıklıkla kanal aleti kırdığını belirlemektir. Ayrıca diş hekimlerinin bu komplikasyonu nasıl yönettiklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: 23 sorudan oluşan anket diş hekimlerine e-posta ve sosyal medya aracılığı ile ulaştırılmıştır. Ankete 325 diş hekimi geri dönüş sağlamıştır. Anketin ilk bölümünde 5 adet demografik soru yer almaktadır. İkinci bölümde kök kanal şekillendirmesi sırasında kullanılan kök kanal aletleri, bu kök kanal aletlerinin kırılması ve çıkarılmasıyla ilgili 18 adet soru bulunmaktadır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 22.0 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. "p
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine how often dentists in Turkey break the root canal instrument during root canal treatment. In addition, it is aimed to evaluate how dentists manage this complication. Method: Questionnaire consisting of 23 questions was sent to dentists via e-mail and social media. 325 dentists responded to the survey. In the first part of the questionnaire, there are 5 demographic questions. In the second part, there are 18 questions about the root canal files when used during root canal shaping, breaking and removing with these root canal files. Statistical analysis of the data was calculated by the IBM SPSS Statistics 22.0 software program. A“p”value of