Lomber radiküler ağrısı olan hastalarda intramüsküler glukokortikoid enjeksiyonunun etkinliği
Efficacy of intramuscular glucocorticoid injection in patients with lumbar radicular pain
  1. Tez No: 839542
  2. Yazar: EZGİ BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Lomber radiküler ağrısı olan hastalarda intramüsküler betametazon enjeksiyonunun ağrı, disabilite, yaşam kalitesi ve ikincil olarak da elektronöromiyografi (ENMG) bulguları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında radiküler bel ağrısı olan 98 hasta değerlendirildi. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 60 hasta iki gruba randomize edildi. Standart tedaviye ilaveten glukokortikoid grubuna (GC) intramüsküler yolla betametazon enjeksiyonu, plasebo grubuna (PB) izotonik %0,9 sodyum klorür enjeksiyonu yapıldı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ayda değerlendirildi. Değerlendirme yöntemleri olarak Vizüel analog skala (VAS), Oswestry disabilite indeksi (ODI), Nottingham sağlık profili (NHP) ve ENMG uygulandı. Bulgular: GC grubunda tüm klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of intramuscular betamethasone injection on pain, disability, quality of life and secondarily on electroneuromyography (ENMG) findings in patients with lumbar radicular pain. Materials and Methods: A total of 98 patients with radicular low back pain were evaluated between July 2022 and June 2023. Sixty patients who met the inclusion criteria were randomized into two groups. In addition to the standard treatment, Glucocorticoid group (GC) received intramuscular injection of betamethasone and Placebo group (PB) received isotonic 0.9% sodium chloride. Visual analog scale (VAS), Oswestry disability index (ODI), Nottingham health profile (NHP) and ENMG were performed. Patients were evaluated before treatment and after first week, first month and third month of treatment. Results: Statistically significant improvements were seen in all clinical parameters in GC group.