Thermal effects on surface failure in gears
Dişlilerde yüzey bozulmasında termal etkiler
  1. Tez No: 839543
  2. Yazar: EBUBEKİR ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALI A. SEIREG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dişlilerin yüzey dayanıklılığına ilişkin mevcut tüm standartlar ve tasarım ilişkileri temas gerilimi hususlarına dayanmaktadır. Termal etkiler, yalnızca sıcaklık artışının bir sonucu olarak yağlama filminin tahribatı sonucu skor arızaları için dikkate alınmıştır. Yüzeydeki sıcaklık artışı film kalınlığın azalmasına ve metal-metal temasının oluşmasına neden olur. Bu tezin amacı, kuru ve yağlanmış koşullar için diş temasları sırasında termal gerilim ve termal çevirim mekanizmasını ve bunun farklı işleme süreçleri ve geometrik koşullar için izin verilen mekanik ve termal mukavemet üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Ana hedef, farklı tasarım, üretim ve çalışma parametreleri için dişlilerin yüzey arızasını tahmin etmede termal ve mekanik stresin birleşik etkisini dikkate almak için boyutsuz bir ilişki geliştirmektir. Çalışmanın sonucu, düşük pinyon dişi sayısına ve yüksek dişli oranlarına sahip dişlilerin termal etkilerden daha fazla etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca merkez mesafesi azaldıkça izin verilen mekanik gerilim de azalmaktadır. Yüzey pürüzlülüğünün asperitelerdeki sıcaklık artışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, ancak dişli yüzeyi genelinde önemli bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Düşük pürüzlülüğe sahip dişliler ısı girişinin viskoz kayma gerilmesi kaynaklı olması sebebiyle genellikle termal stresten daha az etkilenir. Yüksek karbonlu çelik dişliler, maksimum gerilme mukavemetlerinin sıcaklıkla önemli ölçüde değişmesi ve termal yorgunluk ve termal şoka karşı yüksek hassasiyetleri nedeniyle termal strese karşı düşük karbonlu çelikten çok daha hassastır.
Özet (Çeviri)
All current standards and design relationships for surface durability of gears are based on contact stress considerations. Thermal effects are considered only for scoring failures when the destruction of the lubricating film occurs as a result of temperature rise. Temperature increase on the surface reduces the film thickness and causes the solid to solid contact. The objectives of this dissertation are to consider the mechanism of thermal stress and thermal cycling during tooth contacts for dry and lubricated conditions and its effect on the allowable mechanical and thermal strength for different machining processes and geometrical conditions. The main goal is to develop a dimensionless relationship to take into consideration the combined effect of the thermal and mechanical stress in predicting the surface failure of gears for different design, manufacturing and operating parameters. The result of the study shows that the gears with low number of pinion teeth and high gear ratios are more influenced by the thermal effects. Also the allowable mechanical stress is reduced with decreasing center distance. The surface roughness is found to have a significant effect on the temperature rise on asperities but not on the bulk surface. Fine ground gears are generally less affected by the thermal stress since the heat input is due to viscous sheer. High carbon steel gears are significantly more sensitive to the thermal stress then low carbon steel because of the significant change of their ultimate strength with temperature and their high susceptibility to thermal fatigue and thermal shock.