Kentsel alanlarda askeri harekât ve operasyonlar: Grozni (I-II), dökme kurşun, koruyucu kenar, II. Felluce ve Musul
Military operations in urban areas: Grozny (I-II), cast lead, protective edge, II. Fallujah, Mosul
- Tez No: 839554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Her kentin kendine özgün özellik ve yapısının bulunması, kentlerde tehdit oluşturan Devlet Dışı Silahlı Aktörlerin (DDSA) de farklılık ve etkinliklerinin artması sebebiyle uygulanacak askerî strateji ve yöntemler genel geçer olamayacak her durum ve şarta göre değişiklik arz edecektir. Bu bağlamda kentleşmenin etkileri, savaş ve çatışmaların kentlere kayması ile kentlerde asimetrik tehdit oluşturan DDSA'lara karşı kentsel alanlarda icra edilecek askerî harekât ve operasyonların uygulanmasında etkili olan ortak faktörlerin tespiti ve bu faktörlerin analitik olarak öncelik sırasının oluşturulabilmesi konu olarak ele alınmıştır. Kentsel askerî harekât ve operasyonlarda etkili olan faktörlerin tespit edilmesinde Rusya, İsrail ve ABD tarafından kentsel alanlarda icra edilen altı askerî harekât örnek vakalar olarak incelenmiştir. Bu örnek vakalar GZFT (G/Güçlü, Z/Zayıf, F/Fırsatlar, T/Tehditler) analizinden geçirilerek Kentsel askerî harekât ve operasyonlarda etkili olan faktörler tespit edilmiştir. Bu tespit edilen faktörlerin analitik olarak değerlendirilmesinde hem saha hem de teorik bilgiye sahip jandarma personeli ile yüz yüze görüşme ve derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat neticesinde elde edilen veriler AHP yöntemi ile değerlendirilerek kentsel askerî harekât ve operasyonları etkileyen faktörler öncelik sırasına göre sıralanmıştır. Anahtar Sözcükler : Kentsel Askerî Harekât, Savunma ve Güvenlik, Devlet Dışı Silahlı Aktörler, GZFT, AHP.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that each city has its own unique features and structure, Non-State Armed Actors (DDSA) that pose a threat in cities also differ and their effectiveness increases, the military strategies and methods that will be applied will vary according to each situation and condition that may not be valid in general. In this context, with the effects of urbanization, the activities of DDSAs, which create an asymmetric threat, and also conflicts have began to occur intensely in urban areas. For this reason in this study, the determination of the common factors that are effective in the implementation of military operations to be carried out in urban areas and the analytical priority of these factors are discussed. In determining the effective factors on the urban military operations six military operations carried out by Russia, Israel and the USA in urban areas were examined as case studies. By passing these case studies SWOT analysis, the factors affecting the urban military operation were determined. Then In the analytical evaluation of these identified factors, face-to-face interviews and in-depth interviews were conducted with gendarmerie personnel who have both field and theoretical knowledge. The data obtained as a result of the interview were evaluated with the AHP method and the factors affecting the urban military operations were listed in order of analytical priority. Anahtar Sözcükler : Urban Military Operations, Defence and Security, Non-State Armed Actors, SWOT, AHP.