Çocukların tütün dumanı maruziyeti ile ilgili ebeveyn algısı ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of 'parental perceptions of children's exposure to tobacco smoke scale'
- Tez No: 839561
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çocukların Tütün Dumanı Maruziyeti İle İlgili Ebeveyn Algısı Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi ile Samsun ilindeki ebeveynlerin çocukların tütün dumanı maruziyeti algısı ve ilişkili sosyodemografik faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipteki araştırmanın verileri Haziran-Kasım 2022'de Samsun ili aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaşından küçük çocuğu olan 500 ebeveynden yüz yüze görüşmeyle toplandı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve Türkçeye uyarlanan ölçek formu uygulandı. Ölçeğin güvenirlik analizlerinde madde toplam puan korelasyonları, test-tekrar test yöntemi ve Cronbach alfa katsayısı kullanıldı. Kapsam geçerliği Davis tekniğiyle değerlendirilirken yapı geçerlik analizleri için Kaiser-Meyer-Olkin katsayısı ve Bartlett testlerinin ardından açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Ölçeğe ait taban ve tavan etkisi incelendi. Katılımcıların ölçek puanları ve ilişkili sosyodemografik faktörler değerlendirildi. Bulgular: Analizlerde beklenen değerleri sağlayamayan dört madde ölçekten çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to adapt the Parental Perception of Children's Tobacco Smoke Exposure Scale into Turkish, evaluate its validity and reliability, and determine parental perceptions of children's tobacco smoke exposure and associated sociodemographic factors in Samsun province. Materials and Methods: The aim of this study is to adapt the Parental Perception of Children's Tobacco Smoke Exposure Scale into Turkish, evaluate its validity and reliability, and determine parental perceptions of children's tobacco smoke exposure and associated sociodemographic factors in Samsun province. Results: Four items that did not meet the expected values in the analyzed were removed from the scale.