Parabolik reflektör anten tasarımı ve uydu iletişimi
The Design of parabolic reflector antenna and satellite communication
  1. Tez No: 83957
  2. Yazar: RECEP ALPER AKTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
PARABOLİK REFLEKTÖR ANTEN TASARIMI VE UYDU İLETİŞİMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Recep Alper AKTUĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmanın amacı, parabolik, horn, cassegrain reflektör anten tasarım parametrelerinin geliştirilen bilgisayar programı yardımı ile incelenmesidir. Çalışmanın ikinci basamağında ise, uydu iletişiminde sıklıkla kullanılan parabolik, horn, cassegrain reflektör anten tasarımları incelenmiş, söz konusu antenlerin uydu iletişimindeki yeri araştırılmıştır. İlk olarak antenlerin tasarım parametreleri teorik olarak hesaplanmış, daha sonra geliştirilen bilgisayar programı ile hesaplanan tasarım parametreleri denenmiştir. Aselsan A.Ş ' den parabolik anten için elde edilen gerçek tasarım parametreleri, geliştirilen bilgisayar programı ile hesaplanarak, teorik tasarım parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, her İM tasarım parametre değerlerinin geçerli bir hata oram dahilinde birbirlerine yakın olduğu gözlenmiştir. Bilim kodu : 609.02.03 Anahtar kelimeler : Türksat, parabolik reflektör anten, uydu iletişimi, cassegrain, EIRP. Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
11 THE DESIGN OF PARABOLIC REFLECTOR ANTENNA AND SATELLITE COMMUNICATION ( M. Sc Thesis ) Recep Alper AKTÜ? GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT The aim of this study, is to develop a computer program in order to investigate the design parameters of parabolic, cassegram and horn antennas; and also second step of this study is to investigate the most commonly used parabolic, cassegrain and horn antennas in the satellite communication systems. During this study, a special computer program has been developed to calculate the design parameters of these antennas. Then the parameters obtained are compared with Aselsan's design parameters and theoretical calculations. As a result of this comparison, it has been seen that, the design parameters obtained by using the computer program are almost equal to the Aselsan's design parameters and theoretical calculations. Science code : 609. 02. 03 Key Words : Turksat, parabolic reflector antenna, satellite communication, cassegrain, EIRP. Page number : 65 Adviser : Y. Doç. Dr. Cem NAKÎBO?LU