SCADA uygulamasının enterkonnekte elektrik şebekesi yönetimine getirdiği faydalar
Benefits to electrical interconnection system with application of SCADA
  1. Tez No: 83956
  2. Yazar: AHMET AKTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SCADA UYGULAMASININ ENTERKONNEKTE ELEKTRİK ŞEBEKESİ YÖNETİMİNE GETİRDİĞİ FAYDALAR (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet AKTEPE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ocak 1999) ÖZET Yerleşim yerleri ve buralarda yaşayan insan sayısı gün geçtikçe hızla artmaktadır. Bu artış insanların elektrik, içme suyu, doğalgaz, toplu taşımacılık, güvenlik ve buna benzer ihtiyaçlarının kesintisiz ve kaliteli olarak sağlanmasını zorunlu hale getirmiştir. İhtiyaçların karşılanabilmesi geniş alanlara yayılmış olan kaynakların ortak bir şebeke ile birbirine bağlanması ile çözümlenmiştir. Birbirinden uzakta geniş alanlara dağılmış böyle bir sistemin aksamadan, hatasız ve güvenilir olarak işletilebilmesinde sadece insan çabası yetersiz kalmıştır. Karşılaşılan zorlukların giderilebilmesi, sistemin aynı anda tek bir merkezden gözlenerek denetlenebilmesi, ortaya çıkabilecek anormal durumlara erken müdahale edilebilmesi, artan ihtiyaca paralel olarak ileriye dönük plan ve programların yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu tezde veri iletişim teknolojisi ve onun bir uygulaması olan ingilizce“Supervisory Control and Data Acquistion”Danışmalı denetim ve veri toplama kelimelerinin baş harflerinden oluşan SCADA sisteminin TEAŞ'taki uygulaması incelenmiş, uygulamada ortaya çıkan problemlerin çözümü için yeni öneriler getirilmiştir. Bilim kodu : 6260401 Anahtar Kelimeler : Veri İletişimi, Scada, Kontrol Merkezi, Elektrik Şebekesi. Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
BENEFITS TO ELECTRICAL INTERCONNECTION SYSTEM WITH APPLICATION OF SCADA (M.Sc. Thesis) Ahmet AKTEPE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 1999 ABSTRACT The number of the places in which people lives and the their populations quickly increase from day to day. This increase made it necessary the meeting of the people's needs in a continuous and qualified way such as electricity, drinking water, natural gas, mass transportation, security and so on. The problem of meeting the aforementioned needs are solved through the connection of the resources which exist over a large area. Only human effort has remaind inadequate for the operation of such a system without failure and reliably which is ditributed over lost of areas away from each other. The reqirements of achievement of difficulties to be faced, supervision of the system by beeing monitored from only one center and early interference to the abnormal conditions which may come out have made it necessary future related plans and programs, which are in parallel with the increasing need, are made. In this thesis data communication technolgy and one of its applications in TEAS, in other words, SCADA System, Supervisory Control and Data Acquistion System, is studied and for the solutions of the problems which have arrisen in practice, new proposals are put forward. Science Code : 6260401 Key Words : Data Communication, Scada, Control Center, Electric network. Number of Pages : 98 Adviser : Yılmaz SAVAŞ