Engellilerin refahını sağlamaya yönelik toplumsal sistemler bağlamında Türkiye'de uygulanan sosyal politikalar ve vergisel avantajlar
The social policies and tax advantages implemented in Turkey within the context of ensuring the welfare of people with disabilities
  1. Tez No: 839604
  2. Yazar: SANAN AGHAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF EMRE GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Vergiciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Engelli bireyler, günlük aktivitelere tam olarak katılma yetenekleri sınırlı olan ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için özel düzenleme ve desteğe ihtiyaç duyan kişilerdir. Bu çalışmanın temel hedefi, Türkiye'deki engelli bireylere yönelik sosyal politikaların ve vergisel avantajların sosyal devlet ilkesi açısından değerlendirerek ve insan hakları perspektifinden incelemektir. Ayrıca, mevcut yaklaşımların insan hakları, eşitlik ve sosyal adalet bağlamında ne ölçüde katkı sağladığını değerlendirerek tartışma konusu olmaktadır. Bu çerçevede, iş ve sosyal yaşamda eşit fırsatlara sahip olmayan engelli bireylere, sosyal adalet açısından destek sağlanarak toplumda fırsat eşitliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Türk vergi sistemi incelendiğinde, engelli bireylerin bu dezavantajlarını azaltmak amacıyla çeşitli vergisel avantajlarla desteklendiği görülmektedir. Bu destekler, onların toplum içinde daha eşit fırsatlara sahip olmalarını hedefleyerek yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, sosyal politika ve vergisel avantajların engelli bireylerin yaşam kalitesi, refahı ve toplumsal entegrasyonu üzerindeki etkisini anlamak ve mevcut sistemin yeterliliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu çalışma, engelli bireylerin haklarına ve toplum içindeki sosyal katılımlarına daha sağlam bir temel oluşturmayı hedefler. Çalışmanın sonunda ise engelli bireyler için sosyal politikalara ve vergisel avantajlar hakkında çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disabled individuals are those whose ability to fully participate in daily activities is limited, requiring special arrangements and support to sustain their lives. The primary objective of this study is to assess social policies and tax advantages targeting disabled individuals in Turkey from the perspective of the social welfare state principle and through the lens of human rights. Additionally, the discussion revolves around evaluating the extent to which current approaches contribute to human rights, equality, and social justice. Within this framework, the aim is to provide support for disabled individuals who lack equal opportunities in employment and social life, thus fostering societal equality in terms of social justice. When examining the Turkish tax system, it is evident that various tax benefits are provided to mitigate the disadvantages faced by disabled individuals. These supports are aimed at enabling them to sustain their lives by striving for a more equitable position within society. The study aims to understand the impact of social policies and tax advantages on the quality of life, welfare, and social integration of disabled individuals and evaluate the adequacy of the current system. This study aims to create a stronger foundation for the rights of disabled individuals and their social participation within society. Finally, the study provides various recommendations regarding social policies and tax advantages for disabled individuals.