Türk korku sinemasında ses ve ışık kullanımının etkileri
The effects of sound and lighting in Turkish horror cinema
  1. Tez No: 839663
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türk korku sineması, izleyiciye gerilim, korku ve heyecan gibi duygusal tepkiler uyandırmayı hedefleyen önemli bir sinema türüdür. Bu türün etkileyici bir deneyim sunabilmesi için ses ve ışık kullanımı başta olmak üzere sinematik unsurların doğru kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Türk korku sinemasında ses ve ışık kullanımının filmlere sağladığı katkılar ve bu katkıların doğası üzerine odaklanmaktadır. İlk olarak, korku kavramının ele alındığı bu çalışmada, Türk Sineması'ndaki korku türünün özellikleri ve gelişimi incelenmektedir. Türk korku filmlerinin korku unsurlarını kullanarak seyircide nasıl bir gerilim ve korku atmosferi yarattığı analiz edilmektedir. Daha sonra, ses ve ışık kavramları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma, Türk korku filmlerinde ses ve ışığın nasıl kullanıldığını biçimsel analiz yöntemiyle incelemektedir. Sonuç bölümünde ise seçilen Türk korku filmleri üzerine yapılan analizin sonuçları sunulmaktadır. Bu çalışma, Türk korku sinemasında ses ve ışık kullanımının önemini vurgulamakta ve etkili bir sinema deneyimi yaratma potansiyeline sahip bu unsurların daha fazla araştırılmasını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish horror cinema is an important film genre that aims to evoke emotional reactions such as suspense, fear, and excitement in the audience. In order for this genre to offer an impressive experience, the correct use of cinematic elements, especially the use of sound and light, is of great importance. This study focuses on the contributions of the use of sound and light to the films in Turkish horror cinema and the nature of these contributions. First of all, in this study, in which the concept of fear is discussed, the characteristics and development of the horror genre in Turkish Cinema are examined. The way in which Turkish horror films create a suspense and fear atmosphere in the audience by using fear elements has been analyzed. Subsequently, the concepts of sound and lighting are discussed in detail. This study examines how sound and light are used in Turkish horror films with the formal analysis method. In the conclusion section, the results of the analysis on selected Turkish horror films are presented. This study emphasizes the significance of sound and lighting utilization in Turkish horror cinema and encourages further research into these elements, which have the potential to create an impactful cinematic experience.