Dijital benlik sunumundan alternatif kimlik inşasına: Decentraland örneği
From digital self-presentation to alternative identity construction: The case of decentraland
  1. Tez No: 839664
  2. Yazar: BURAK AZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜL ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dijitalleşme, son yıllarda hayatın her noktasında derin etkiler yaratmıştır. İnternet ve internetin yayılmasına katkı sağlayan bilgi teknolojilerinin hızlı ilerlemesiyle birlikte dijitalleşme; eğitimden sağlığa, iş dünyasına ve iletişime kadar birçok önemli alanda değişikliklere neden olmuştur. Bu değişiklik ekonomileri, toplumları ve kültürel yapıları kökten değiştirmiştir. Dijitalleşmenin iletişim şekillerini değiştirmesiyle beraber sosyal medya platformları insanların dünyayı küresel bir köy haline getirmiş ve insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını kolaylaştırarak kültürel ve sosyal etkileşimleri artırmıştır. Günümüzde dijitalleşmeyle beraber modern teknoloji metaverse'ü hayatımıza entegre etmiştir. İnsanlar bu platformda birbirleriyle sanal dünyanın sunduğu fırsatlardan yararlanarak daha derin ve etkileşimli deneyimler yaşamak için bir araya gelmektedir. Bu çerçevede gerçekleştirilen çalışma kapsamında metaverse evreninde yer alan kullanıcıların avatarlarının kendi benlik sunumlarıyla hangi biçimlerde ilişkilendiği ve söz konusu avatarların benlik sunumunun ötesinde kullanıcılar için alternatif bir kimlik inşasını olanaklı kılıp kılmadığının ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine dayanan betimsel nitelikli bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede metaverse evrenine giriş yapmış 11 katılımcıyla gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda katılımcıların metaverse evrenini benlik sunum platformu olarak farkında olarak ya da olmayarak kullandığı belirlenmiştir. Katılımcıların video oyunları ile metaverse arasında ilişki kurdukları, daha önceki tecrübelerini bu evrene aktarmaya çalıştıkları saptanmıştır. Özgüvenin benlik sunumunda kişinin gerçek karakterinin çevrimiçi ortamda oluşturduğu avatara yansımasıyla ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ile çeşitli sonuçlara ve ilişkilere varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has had a profound impact on every aspect of life in recent years. With the rapid advancement of the Internet and the information technologies that have contributed to its spread, digitalization has led to changes in many important areas, from education to health, business and communication. This change has radically altered economies, societies and cultural structures. As digitalization has changed the way people communicate, social media platforms have transformed the world into a global village, making it easier for people to connect with each other and increasing cultural and social interactions. Today, with digitalization, modern technology has integrated the metaverse into our lives. People come together on this platform to have deeper and more interactive experiences with each other by taking advantage of the opportunities offered by the virtual world. Within the scope of the study carried out in this framework, it is aimed to reveal in which ways the avatars of the users in the metaverse universe are associated with their self-presentations and whether these avatars enable the construction of an alternative identity for users beyond self-presentation. For this purpose, a descriptive field research based on semi-structured interview technique was conducted. In this framework, as a result of the interviews conducted with 11 participants who entered the metaverse universe, it was determined that the participants used the metaverse universe as a self-presentation platform, consciously or unconsciously. It was determined that the participants established a relationship between video games and the metaverse and tried to transfer their previous experiences to this universe. It was determined that self-confidence is related to the reflection of one's real character on the avatar created online in self-presentation. Various conclusions and relationships were reached with the findings obtained from the research.