Firdevsî-i Rûmî, Firâset-nâme: İnceleme-metin
Firdevsî-i Rûmî, Firâset-nâme: Examination-text
- Tez No: 839679
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada XV. yüzyılın sonu ile XVI. yüzyılın başlarında yaşamış olan Firdevsî-i Rûmî'nin kaleme almış olduğu Firâset-nâme adlı kıyâfet-nâmesi incelenmiştir. Eserde insanların dış görünüşünden yola çıkılarak yapılan tahliller, tıp ilmi, mizaçlar gibi birçok farklı konu ele alınmıştır. Hikemi bir üslupla ele alınan bu konular, Süleyman Peygamber'in sorduğu soruları Lokman Hekim'in cevaplamasıyla işlenmektedir. Beden özelliklerinden yola çıkarak insanların kişilikleri hakkında değerlendirme yapılmasına dayalı eserler olan kıyâfet-nâmeler dönemine ışık tutan kaynaklardır. Bu kaynaklardan biri olan Firâset-nâme, döneminin bilgi ve birikimine, kişilik tahlillerine, karakter analizlerine yer vermesi bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı eseri Latin alfabesine aktararak gün yüzüne çıkarmak, Türk-İslâm kültürü içinde önemli bir yere sahip olan kıyâfet ilmini tanıtmak ve üzerinde çalıştığımız bu değerli eseri alanına kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, kıyâfet-nâme called Firâset-nâme written by Firdevsî-i Rûmî, who lived at the end of the 15th and early 16th centuries, was examined. In the work, many different topics such as analyzes based on the external appearance of people, medical science, temperaments are discussed. These subjects, which are handled in a hikemi style, are handled by Lokmân Hekîm answering the questions asked by the Prophet Suleyman. These are the sources that shed light on the period of kıyâfet-nâmes, which are works based on the evaluation of people's personalities based on body characteristics. Firâset-nâme, which is one of these sources, has a very important place in terms of including the knowledge and accumulation of the period, personality analyzes and character analyzes. The aim of this study is to bring the work to the surface by transferring it to the Latin alphabet, to introduce the art of physiognomy, which has an important place in the Turkish-Islamic culture, and to bring this valuable work we are working on to its field.