Preoperatif akut apandisit tanısında son 10 yılda ne değişti: Non-invaziv tanı metotlarının değerlendirilmesi
What has changed in the diagnosis of preoperative acute appendicitis in the last 10 years: Evaluation of non-invasive diagnostic methods
  1. Tez No: 839678
  2. Yazar: YİĞİT DOĞANAY ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVUSBAY, DOÇ. DR. FEVZİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akut apandisit dünyada acil ameliyatlar sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Hastalığın şiddetine (basit-komplike) göre değişen medikal ve cerrahi tedaviler, sık görülen komplikasyonlar hastalığın tedavisinde ortak bir konsensüs oluşturulmasına engel olmaktadır. AA konusunda yapılan çok sayıdaki çalışma ve konsensuslardaki temel amaç negatif laparotomiyi önlemektir. Biz yaptığımız çalışmamızda BT'nin radyasyon kaynaklı etkilerinden dolayı; USG'nin tanıdaki yerini belirlemek, BT'nin gerçekten ihtiyaç olup olmadığını patolojik veriler eşliğinde göstermek istedik. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 01.01.2011 ile 31.12.2020 yılları arasında Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda acil olarak apendektomi ameliyatı yapılan hastaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya toplam 3832 hasta katıldı. Bu hastalar 2011-2015 yılları arası 1. Grup, 2016-2020 yılları arası 2. Grup olarak 2 gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 3832 hasta çalışmamıza dahil edildi. Retrospektif olarak dosyalar tarandığında hastaların 2202 'sinin erkek (%57,5), 1630'unu kadın (%42,5) olduğu görüldü. Yaş aralıkları incelendiğinde en genç olanının 18, en yaşlı olanın ise 101 yaşında oldukları ortalama yaşın ise 40,95 olduğu görüldü. Sonuç: Dünyada bildirilmiş çalışmalarda da olduğu gibi bizim çalışmamızda da gerek teknolojik gelişmeler gerekse tomografi cihazlarının sayısının artması ve tomografi cihazlarına erişimin kolaylaşması ile USG'ye göre apandisit tanısına yönelik kontrastlı abdominal BT çekiminin ikinci 5 yılda ciddi anlamda artmış olduğunu saptadık. Fakat bu artışın hem maliyet ve hem de AA tanısının en sık görüldüğü genç bireylerde radyasyonun olası zararlı etkilerinden dolayı doğru olmadığına inanıyoruz. Çalışmamızın amacı acil servis hekimi ve konsültan hekimlerin medikolegal olaylardan ve/veya kaygılardan kaynaklanan sorunların giderilmesi için bir ışık olmak ve onları iyi bir anamnez, fizik bakı, basit laboratuvar bulguları ve non-invaziv görüntüleme metotu olan USG ile kombine edilmesi için teşvik edip cesaretlendirmektir. Böylece BT tetkikinin daha sınırlı, ayırıcı tanıda zorlanılan hastalarda kullanılması ile hastaların radyasyon maruziyeti ve devlet üzerindeki mali yükümlülük azaltılabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Akut apandisit, Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Apendektomi
Özet (Çeviri)
Objective: Acute appendicitis ranks first among emergency surgeries worldwide. Medical and surgical treatments varying according to the severity of the disease (simple-complicated) and common complications prevent a common consensus in the treatment of the disease. The main aim of many studies and consensus on AA is to prevent negative laparotomy. In our study, due to the radiation-induced effects of CT, we wanted to determine the place of USG in the diagnosis and to show whether CT is really needed or not with pathologic data. Materials and Methods: In our study, we retrospectively analyzed the patients who underwent emergency appendectomy surgery in the Department of General Surgery, Kâtip Çelebi University Medical Faculty Atatürk Training and Research Hospital between 01.01.2011 and 31.12.2020. A total of 3832 patients participated in the study. These patients were divided into 2 groups as Group 1 between 2011-2015 and Group 2 between 2016-2020. Results: A total of 3832 patients were included in our study. Retrospectively, 2202 patients were male (57.5%) and 1630 were female (42.5%). When the age ranges were analyzed, it was seen that the youngest patient was 18 years old and the oldest patient was 101 years old with a mean age of 40.95 years. Conclusion: In our study, as in the studies reported in the world, we found that contrast-enhanced abdominal CT scanning for the diagnosis of appendicitis has increased significantly in the second 5 years compared to USG due to technological developments, increased number of tomography devices and easier access to tomography devices. However, we believe that this increase is not justified due to both the cost and the possible harmful effects of radiation in young individuals, where the diagnosis of AA is most common. The aim of our study is to be a light for emergency physicians and consultant physicians to overcome the problems arising from medico-legal issues and/or concerns and to encourage them to combine a good history, physical examination, simple laboratory findings and USG, which is a non-invasive imaging method. Thus, the radiation exposure of patients and the financial burden on the state can be reduced by using CT in more limited, difficult to differentiate patients. KEY WORDS: Acute appendicitis, Ultrasonography, Computed Tomography, Appendectomy