KOBİ'lerde girişimcilik yönelimi üzerinde çevresel unsurların etkisi
The effect of environmental factors on entrepreneurship orientation in SMEs
  1. Tez No: 839680
  2. Yazar: ONUR YAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BAYRAM ŞEKERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Girişimcilik yönelimi kavramı iş dünyasındaki işletmelerin varlıklarını sürdürmek için sürekli yenilik yapma, riskli kararlar verme ve proaktif davranma yeteneklerine sahip olma ile yakından ilişkilidir. Bu araştırma kapsamında girişimciliği tanımı, tarihçesi, önemi ile birlikte girişimcilik yöneliminin ilişkili olduğu kavramlar açıklanırken KOBİ'lerin, çevresel unsurlar olarak ifade edilen çevresel belirsizlik, çevresel değişkenlik ve çevresel tehdit unsurları da göz önünde bulundurulmuştur. Çevresel unsurların, KOBİ'lerin girişimcilik yönelimlerinin nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı çevresel unsurların KOBİ'lerin girişimcilik yönelimini nasıl etkilediğini incelemektir. Bu doğrultuda çalışma girişimcilik yönelimi boyutları olan“yenilikçilik, proaktiflik ve risk alma”ile çevresel unsurlar: çevresel belirsizlik, çevresel değişkenlik ve çevresel tehdit kavramları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkiler arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma evreni olarak Muğla ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren KOBİ niteliği taşıyan işletmeler seçilmiştir. Girişimcilik yönelimine etki eden faktörleri belirlemek adına ankete katılanlara demografik sorular, girişimcilik eğilimi ölçeği, çevresel belirsizlik ölçeği, çevresel dinamizm ölçeği ve çevresel tehdit ölçeği sorularının cevaplanması istenmiştir. Veri toplama çalışması yüz yüze telefonla görüşmesi, whatsapp ve e-posta aracılığıyla toplam 172 anket formu doldurtulmuştur. Anketlerden elde edilen verilerin analizi ise SPSS ve SmartPLS4 programları ile yapılmıştır. Ayrıca araştırmada KOBİ'lerin çevresel unsurlar altında girişimcilik yönelimini etkisinin incelenmesi Doğrusal Faktör Analizi, Kısmi En Küçük Kareler Yöntemi, güvenilirlik, geçerlilik ölçümü ve yol analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiki anket verisi sonuçlarına göre araştırma sonucunda çevresel belirsizlik, çevresel değişkenlik ve çevresel tehdit unsurlarının KOBİ'lerin girişimcilik yönelimi alt boyutları olan yenilikçilik, risk alma ve proaktiflik üzerinde anlamlı etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurial orientation is closely related to the ability to continuously innovate, make risky decisions and act proactively in order to sustain the existence of businesses in the business world. Within the scope of this research, while explaining the definition, history and importance of entrepreneurship and the concepts related to entrepreneurial orientation, environmental uncertainty, environmental variability and environmental threats of SMEs, which are expressed as environmental factors, were also taken into consideration. It has been investigated how the environmental factors affect the entrepreneurial orientation of SMEs. The purpose of this study is to examine how environmental factors affect the entrepreneurial orientation of SMEs. In this direction, the study aims to examine the relationship between the dimensions of entrepreneurial orientation“innovativeness, proactiveness and risk taking”and environmental factors: environmental uncertainty, environmental variability and environmental threat and to reveal whether there is a significant relationship between these relationships. SMEs operating in Muğla province and its districts were selected as the research population. In order to determine the factors affecting entrepreneurship orientation, the participants were asked to answer demographic questions, entrepreneurial tendency scale, environmental uncertainty scale, environmental dynamism scale and environmental threat scale. A total of 172 questionnaires were completed through face-to-face telephone interviews, whatsapp and e-mail. The data obtained from the questionnaires were analyzed with SPSS and SmartPLS4 programs. In addition, in the research, examining the effect of entrepreneurial orientation of SMEs under environmental factors was carried out by Linear Factor Analysis, Partial Least Squares Method, reliability, validity measurement and path analysis. According to the results of the statistical survey data, it was concluded that environmental uncertainty, environmental variability and environmental threat have effects on SMEs' entrepreneurial orientation sub-dimensions of innovativeness, risk-taking and proactiveness.