Spınoza'nın töz anlayışı ve Descartes eleştirisi
Spinoza's understanding of substance and Descartes' critiscism
  1. Tez No: 839684
  2. Yazar: NURCAN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Modern Felsefenin en önemli filozoflarından olan Spinoza'nın töz anlayışı ve Descartes eleştirisi bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Tezde genel olarak Descartes'ın Meditasyonlar ve Spinoza'nın Etika adlı eserleri üzerinden töz konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin amacı Descartes ile Spinoza'nın töz anlayışlarının açıklanması ve Spinoza'nın, Descartes'a töz bağlamında yaptığı eleştiriyi ele almaktır. Descartes töz anlayışını düalizm ekseninde ele alırken Spinoza ise tözü monizm ekseninde ifade etmiştir. Bu çalışmada Descartes ve Spinoza'nın felsefesinde yer alan, Tanrı, töz, madde, zihin, düalizm ve monizm gibi kavramlar üzerinde sıkça durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The substance understanding of Spinoza, one of the most important philosophers of modern philosophy, and his criticism of Descartes constitute the main subject of this thesis. In the thesis, the subject of substance has been tried to be explained through Descartes' Meditations and Spinoza's Ethica. The aim of the thesis is to explain Descartes and Spinoza's understanding of substance and to deal with Spinoza's criticism of Descartes in the context of substance. While Descartes dealt with the concept of substance on the axis of dualism, Spinoza expressed the substance on the axis of monism. In this study, concepts such as God, substance, matter, mind, dualism and monism in the philosophy of Descartes and Spinoza are frequently emphasized.