Muğla Müzesi Bizans sikkeleri
Muğla Museum Byzantine coins
  1. Tez No: 839685
  2. Yazar: EMRE MANDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRBÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez kapsamı içerisinde, Muğla Müzesi'nde korunan ve 1993/2010 yılları arasında satın alma ve hibe yolu ile ele geçip müze envanterine kaydedilen 1'i altın, 1'i altın kaplama, 1'i gümüş, 101'i bakır ve bronz olmak üzere 104 adet sikkenin öncelikle fotoğraflanarak belgelenmeleri, ağırlık ve ölçülerinin alınması, ön yüz ve arka yüzlerinin detaylı tanımları ve birimlerinin belirlenmesi ile dönemsel olarak tasnifi yapılmıştır. Sikkelerin darp yerleri belirlenerek, ele geçtikleri bölge ile ilişkileri hakkında bilgiler elde edilmiştir. Çalışma kapsamındaki malzemelerin dönemsel, birimsel, malzeme odaklı ele geçen sonuçlarının istatiksel verileri analiz edilmiştir. Sikkelerin üzerinde yer alan monogramlar ve betimlerin katalog içerisinde tasnifi yapılmıştır. Karşılaştırma ve değerlendRrme bölümünde Rse katalogdakR sRkkeler; yapım malzemesRne, bRrRmlere ve darphane dağılımına göre sayısal verRlerle açıklanmıştır Erken ve Orta BRzans DönemlerRne tarRhlendRrRlen sRkkelerRmRzRn tRpolojRk olarak tarRhsel süreç RçRnde gelRşRmR göz önünde bulundurularak elde olan bRlgRler Rle çıkarılan verRler sentezlenmRştRr.
Özet (Çeviri)
Within the extent of thesis; including 1 gold ,1 gold plated, 1 silver, 101 copper and bronze, 104 coins has been classified as perodically with primarily documented by photographing, taking weights and measurements, detailed depiction of front and back surface and determining the units that had been registered in the museum inventory by purchasing and donating between 1993/2010 and preserved in the Muğla Museum. The information about the relationship of the coins with the region is being obtained by determining the damaged places of the coins. The statistical data of the periodic, unit and material-oriented results of the materials within the scope of the study were analyzed. The monograms and depictions that located on the coins were assorted in the catalog. The coins in the catalog are exlained by constraction material, unit and mint distribution with numerical datas at the comparison and evalotion part. Considering the typological development of oui coins dated to the Early and Middle Byzantine Periods in the historical process, the information obtained and the data extracted were synthesized.