Türk hukukunda velayetin kazanılması ve kullanılmasında kadının konumu
Women's position in acquiring and using custody in Turkish law
- Tez No: 839723
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Velayet, evlilik birliği içerisinde, boşanma, ayrılık veya ebeveynler arasındaki anlaşmazlıklar sonucunda çocuğun bakım, eğitim ve yetiştirilmesiyle ilgili sorumlulukların belirlenmesini sağlayan hukuki bir kavramdır. Velayetin kime, hangi şartlarda ait olacağı tarih boyunca tartışma konusu olmuştur. Zaman içerisinde, velayet, babanın hakimiyet alanından çıkmış, çocuğun üstün yararı doğrultusunda, annenin de velayet sahibi olabilmesi sağlanmıştır. Yapılan hukuki düzenlemeler sonucu anne baba açısından cinsiyet eşitliğini sağlama amaçlı düzenlemelere gidilmiştir. Çalışmada, velayet kavramının tanımı, hukuki niteliği, tarihsel gelişimi ile velayetin kazanılması ve kullanılmasında genel uygulamalara yer verilecek, Türk hukukunda velayetin kazanılması ve kullanılmasında anne baba eşitliği açısından kadının hukuki durumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Custody" is a legal concept that determines the responsibilities regarding the care, education, and upbringing of a child within the context of marriage, divorce, separation, or disagreements between parents. The allocation of custody has been a subject of debate throughout history, addressing questions of to whom and under what conditions custody should belong. Over time, custody has evolved beyond paternal dominance, allowing for the custodianship of the child to be based on the superior interests of the child, thus enabling mothers to also have custody. As a result of legal regulations, efforts have been made to ensure gender equality for both parents in terms of custody. This study will provide an overview of the definition, legal nature, and historical development of the concept of custody. It will also explore general practices in acquiring and exercising custody. Furthermore, the legal status of women in terms of gaining and using custody will be examined in the context of gender equality in Turkish law.