Kapgan Kağan devrinde Göktürk devletinin siyasi, sosyal ve ekonomik tarihi üzerine bir araştırma
As study on the political, social and economic history of the Gokturk state in the age of Kapgan Khan
- Tez No: 839742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Göktürk Kağanlığı ve kağanları özelinde yapılan çalışmalar Türk tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Göktürkler başlı başına büyük ehemmiyeti olan bir devlettir. Çünkü gerek kendi çağlarında gerekse sonraki çağlarda ve günümüzde isimleri sık sık farklı yerlerde zikredilmektedir. Göktürk tarihi hem kuruluş hem yıkılış hem de yeniden küllerinden doğuş tarihidir. Göktürkler yoktan var olmuş, kurulmuş bir devletin sonraki süreçte fetret sürecine girmesi ve yine gücünü toparlayıp bir devlet haline gelmesi sürecini oldukça iyi bir şekilde gözler önüne seren bir devlettir. Her devlette olduğu gibi zorlu süreçler de yaşanmıştır refah dönemleri de. Bu süreçleri gayet başarılı şekilde atlatmış ve adını yüzyıllar sonrasında dahi andıracak cinsten işler yapan bir devlettir. Dolayısıyla Göktürk Kağanlığı tarihinde icraatlar oldukça fazladır ve anlatmakla bitmez. Göktürk Kağanlığı süresince, tarihsel ve siyasal anlamda büyük işler yapılmıştır. Bunun yanı sıra kültürel, sanatsal ve ekonomik faaliyetler de fazlasıyla ön planda tutulmuştur. Büyük askeri başarılar kazanılmış, bu başarılar masada siyasi başarılar kazanılmasını sağlamıştır. Göktürk hâkimiyet bölgesinde resmen bir Türk kültür merkezi oluşturulmuş, burada Göktürkçe geliştirilmiş ve Orhun Yazıtları hakkedilmiştir. Hatta bu yazıtların bulunduğu komplekslerde anıt mezarlar yapılmıştır. Burada yine sanatsal faaliyetler geliştirilmiş, heykeller ve heykelcikler yapılmıştır. Göktürkler demirci bir millet olmaları dolayısıyla madenleri günlük hayatlarından savaş meydanlarına kadar her yerde çok başarılı bir şekilde kullanmışlardır. İşte tüm bunlar bize Göktürklerin her alanda başarılı, model bir devlet olduğunun haberini vermektedir. Bu büyük devletin varoluşunda ve sürekliliğinde payı büyük olan Türk kağanları özelinde yapılan çalışmalar bir nevi Göktürk tarihini de açığa kavuşturmaktadır. Çünkü bu kağanlar Göktürk geleneklerine göre yetiştirilmişler ve yine bu gelenekler ile Göktürk inanç sistemine göre iktidara geçmişlerdir. Yapılan tüm işler Göktürk geleneklerine, törelerine ve inançlarına göre yapılmıştır. Ülke içerisinde gelişen kültürel sanatsal faaliyetler de kağanların eseri sayılabilir. Başarılı kağanlar dolayısıyla Göktürk ülkesi her alanda başarı kazanmıştır. Yaşanan çöküşlerden sonra devletin, milletin toparlanması ve bunun devamlılığı yine bu büyük Türk kağanları sayesinde olmuştur. İşte Kapgan Kağan da devletin başarısının, bağımsızlığının devamlılığı yolunda çalışan ve bu hususta başarılı olan bir kağandır. Ülkeye altın çağını yaşatan isimler arasında kendisinden de bahsetmek gayet mümkündür. Tahtta kaldığı süreç boyunca Türk milleti hep kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies carried out specifically for the Göktürk Khanate and its khans are of great importance in terms of Turkish history. The Gokturks are a state of great importance in itself. Because their names are frequently mentioned in different places both in their own era and in the following ages and today. The history of Gokturk is the history of establishment, destruction and rebirth from the ashes. The Gokturks are a state that came into existence out of nothing, and that reveals the process of a state that was established in the next period to enter the interregnum process and to regain its power and become a state quite well. As in every state, there have been difficult processes, as well as periods of prosperity. It is a state that has successfully survived these processes and is doing things that will remind its name even after centuries. Therefore, the activities in the history of the Gokturk Khanate are quite numerous and do not end with telling. During the Gokturk Khanate, great things were done in the historical and political sense. In addition, cultural, artistic and economic activities were also kept in the foreground. Great military successes have been achieved, and these successes have led to political successes at the table. A Turkish cultural center was officially established in the Gokturk region, where Gokturk was developed and Orkhon Inscriptions were engraved. In fact, mausoleums were built in the complexes where these inscriptions are found. Here again, artistic activities were developed, sculptures and figurines were made. Since the Gokturks are a nation of blacksmiths, they have used mines very successfully everywhere from their daily lives to the battlefields. All this informs us that the Gokturks are a successful and model state in every field. Studies carried out specifically for the Turkish khans, who had a great share in the existence and continuity of this great state, also reveal the history of Gokturk in a way. Because these khans were brought up according to Gokturk traditions and they came to power according to Gokturk belief system with these traditions. All works were done according to Gokturk traditions, customs and beliefs. Cultural and artistic activities that developed in the country can also be considered the work of the khans. Gokturk country has gained success in every field because of successful khans. The recovery of the state and the nation after the collapses and its continuity was again thanks to these great Turkish khans. Here, Kapgan Khan is a khan who works for the continuity of the success and independence of the state and is successful in this regard. It is quite possible to mention him among the names that made the country live its golden age. Throughout his reign, the Turkish nation has always won.