Determining viral detection efficiency of CRİSPR-Cas12a enzymes
CRISPR-Cas12a enzimlerinin kullanılarak viral tespit veriminin belirlenmesi
  1. Tez No: 839795
  2. Yazar: TUĞBA KIRKIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÜÇÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Biotechnology, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsan papilloma virüsü, yaygın olarak cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Ciltte yer alan epitel hücreler, oral ve genital mukoza bu virüs tarafından enfekte edebilir. HPV'ye ait tip 16 ve tip 18, rahim ağzı kanserinde önemli ajanlardır ve çoğu vakadan sorumludur. 2020 yılında Türkiye'de 2,532 adet hastaya rahim ağzı kanseri tanısı konmuştur. Rahim ağzı kanseri, enfekte ettiği dokuda yavaş ilerlediği için önlenebilir veya tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Kullanılan tespit yöntemleri ve periyodik olarak yapılan testler çok önemlidir. Piyasada, insan papilloma virüsünü tespit etmek için kullanılan tekniklerde genellikle korunmuş kısa DNA dizileri ile L1 bölgesine ait nükleik asitler çoğaltılmaktadır. Bir diğer yöntem ise rahim ağzından alınan hücre örneklerinin boyanarak mikroskop altında incelendiği Pap-smear testidir. Tanı amaçlı kullanılan bu tekniklerin gerektirdiği maliyet ve analiz sonuçlarının uzun sürmesi gibi nedenlere bağlı olarak, CRISPR temelli yenilikçi tekniklerin kullanılması düşük maliyetli, hızlı ve yüksek doğrulukta tanı konulmasını sağlayacaktır. CRISPR-Cas, bakteri ve arkeleri çeşitli istilacılardan koruyan sonradan kazanılmış bir bağışıklık sistemidir. CRISPR-Cas12a, kılavuz RNA rehberliği ile tamamlayıcı DNA dizisine bağlanarak endonükleaz aktivitesi göstermektedir. Bu çalışmada, HPV-16 ve HPV-18 tiplerine sahip olan hastaların örnekleri kullanılmıştır. Viral DNA'ların L1 bölgesinde her iki tip için hedef diziler belirlenmiştir. Hedef dizilere özgü üretilen kılavuz RNA'lar, LbCas12a ve AsCas12a enzimleri ile hedeflenmiştir. Sonuç olarak, iki kılavuz RNA HPV-16 ve HPV-18'i tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Human papillomavirus (HPV) is a virus that widely transmitted through sexual activity. It can infect oral, genital, and epithelial cells of the skin. HPV-16 and HPV-18 are significant agents in cervical cancer and responsible in many cases. In 2020, there were 2.532 patients diagnosed with cervical cancer in Turkey. Cervical cancer can be prevented or treated due to the slow progression of the infected tissue. Detection methods and screening tests that performed regularly are important. Commercial techniques used to detect human papillomavirus generally amplify the nucleic acids of the L1 region using the consensus short DNA sequences. Another method is the Papsmear test, in which cell samples taken from the cervix are stained and imaged under a microscope. The utilization of novel CRISPR-based approaches holds promise for cost-effective, rapid, and high-accuracy test results. CRISPR-Cas is an adaptive immune system that protects bacteria and archaea from invaders. CRISPR-Cas12a shows endonuclease activity by linking to the complementary sequence of DNA with guided RNA. In this study, HPV-16 and HPV-18 patients' sample were used to target sequences were determined for both types in the L1 region of viral DNA. The guide RNA molecules were produced specifically for the target sites and were targeted with LbCas12a and AsCas12a enzymes. As a result, two crRNAs detected successfully HPV-16 and HPV-18 types.