Sütçü sığırlarda subklinik ve klinik ketozisinmetabolik hastalık, süt verimi ve üremeparametrelerine etkisi
The effect of subclinical and clinical ketosis on metabolic disease, milk yield and reproductive parameters in dairy cows
  1. Tez No: 839794
  2. Yazar: AHMET ÖZER CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Negatif enerji dengesi (NED), süt sığırlarında gebelikten laktasyona geçiş sırasında ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Bu geçiş dönemi, kuru madde alımındaki azalma ve süt üretimi için artan enerji ihtiyacı ile ilişkilidir. Ketozis, sıklıkla doğumdan hemen sonra ortaya çıkan bir metabolik bozukluktur ve düşük glukoz seviyeleri, azalmış karaciğer glikojeni ve artan keton cisimcikleri konsantrasyonları ile karakterizedir. Bu çalışma, subklinik ve klinik ketozise sahip ineklerde ketozisin süt verimine, üreme parametrelerine ve postpartum metabolik hastalıklara etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, ikinci ve üçüncü laktasyon dönemlerindeki 267 sağlıklı, gebe Holstein ineklerini kapsamaktadır. Gruplar, doğum sonrası üçüncü gün betahidroksibütirat (BHBA) seviyelerine göre oluşturuldu. Gruplar, kontrol (BHBA < 1,2 mmol/dL), subklinik ketozis (BHBA = 1,2-2,4 mmol/dL) ve klinik ketozis (BHBA > 2,4 mmol/dL) gruplarından oluşmaktadır. Sonuçlar, doğum sırasında daha yüksek vücut kondisyon skorlarının (VKS) doğum sonrası ketozis riski ile ilişkilendirildiğini göstermiştir (p0,05) yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Negative energy balance (NEB) is a physiological state that arises during the transition from pregnancy to lactation in dairy cows. This transition period is associated with a decline in dry matter intake and an increased demand for energy sources for milk production. Ketosis, a metabolic disorder, often emerges shortly after calving and is characterized by reduced glucose levels, depleted liver glycogen, and elevated ketone body concentrations. The study aimed to investigate the impacts of ketosis on milk yield, reproductive parameters, and postpartum metabolic diseases in cows with subclinical and clinical ketosis. The study involved 267 healthy pregnant Holstein dairy cows in the second and third lactation periods. Groups were formed based on postpartum third-day beta-hydroxybutyrate (BHBA) levels. The groups included control (BHBA < 1,2 mmol/dL), subclinical ketosis (BHBA = 1,2-2,4 mmol/dL), and clinical ketosis (BHBA > 2,4 mmol/dL) groups. Results indicated that higher body condition scores (BCS) during calving were associated with an increased risk of postpartum ketosis (p0,05).