Muğla ilinden toplanan Verbascum propontideum türünden elde edilen esktraktların insan kolon kanseri hücre hatlarında antikanser potansiyellerinin araştırılması ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Investigation of anti-cancer potentials of extracts obtained from Verbascum propontideum species collected from Muğla province in human colon cancer cell lines and determination of antioxidant activities
- Tez No: 839806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Verbascum propontideum'un yaprak ve çiçek kısımlarından elde edilen metanol, aseton ve su ekstraktlarının HT-29, CaCo-2 ve CCD18-Co hücre hatlarında hücre canlılığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yaprak metanol ve çiçek metanol ekstraktlarının 2xIC50, IC50 ve ½ xIC50 değerindeki konsantrasyonlarının HT-29 ve CaCo-2 hücre hatlarında 24 saat için apoptotik etkileri belirlenmiştir. Elde edilen her ekstraktın antioksidan aktiviteleri belirlenmiş ve miktar tayin analizi yapılmıştır. Tüm ekstraktların genel olarak test edilen hücre hatlarında konsantrasyon ve zamana bağlı olarak hücre canlılığını azalttığı belirlenmiştir. Yaprak metanol ve çiçek metanol ekstraktlarının hem HT-29 hem de CaCo-2 hücre hatlarında kontrol hücrelerine kıyasla toplam apoptotik hücre yüzdesinde artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte yaprak metanol ekstraktı hem HT-29 hem de CaCo2 hücre hatlarında kontrole kıyasla G2 evresindeki hücre yüzdesinde artışa neden olduğu belirlenmiştir Ekstraktların antioksidan aktiviteleri deneylere göre farklılık göstermiştir bununla birlikte en yüksek antioksidan aktiviteye sahip ekstraktın genel olarak yaprak metanol ekstraktı olduğu söylenebilir. Ekstraktlar arasında en yüksek toplam fenolik, toplam flavonoid ve toplam tanen içeriklerine sahip ekstraktların sırasıyla yaprak metanol, yaprak aseton ve çiçek aseton ekstraktları olduğu görülmüştür. HPLC analizine göre yaprak metanol ekstraktında en fazla miktardaki bileşik narinjin (177,192 µg/g ekstrakt) ve çiçek metanol ekstraktında ise ferulik asit (3885,94 µg/g ekstrakt) olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile Muğla ilinden toplanan V. propontideum ekstraktlarının farklı biyolojik özellikleri ilk defa belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre V. propontideum ekstraktlarının antikanser ve antioksidan potansiyele sahip olduğu söylenebilir. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar dikkate alınarak bitkinin doğal antikanser ve doğal antioksidan ajanların geliştirilmesi için güçlü bir potansiyel kaynak olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of methanol, acetone, and water extracts obtained from the leaves and flower parts of Verbascum propontideum on cell viability in HT-29, CaCo-2, and CCD18-Co cell lines were investigated. Apoptotic effects of 2xIC50, IC50, and ½xIC50 concentrations of leaf methanol and flower methanol extracts were determined on HT-29 and CaCo-2 cell lines for 24 hours. The antioxidant activities of each extract obtained were determined and quantification analysis was performed. It was determined that all extracts generally reduced cell viability in the tested cell lines, depending on concentration and time. Leaf methanol and flower methanol extracts were found to cause an increase in the percentage of total apoptotic cells compared to control cells in both HT-29 and CaCo-2 cell lines. However, it was determined that leaf methanol extract caused an increase in the percentage of cells in the G2 phase compared to the control in both HT-29 and CaCo2 cell lines. The antioxidant activities of the extracts varied according to the experiments, however, it can be said that the extract with the highest antioxidant activity is generally the leaf methanol extract. It was observed that the extracts with the highest total phenolic, total flavonoid, and total tannin contents among the extracts were leaf methanol, leaf acetone, and flower acetone extracts, respectively. According to HPLC analysis, the most abundant compound in the leaf methanol extract was determined to be naringin (177.192 µg/g extract) and ferulic acid (3885.94 µg/g extract) in the flower methanol extract. In this study, different biological properties of V. propontideum extracts collected from Muğla province were determined for the first time. According to the results obtained, it can be said that V. propontideum extracts have anticancer and antioxidant potential. Considering the results obtained in this study, it can be said that the plant will be a strong potential source for the development of natural anticancer and natural antioxidant agents.