Individual or combined effects of salicylic acid and strigolactones on sweet basil (Ocimum basilicum L.) subjected to salt stress
Tuz stresine maruz kalan fesleğen (Ocimum basilicum L.) üzerinde salisilik asit ve strigolaktonların bireysel veya kombine etkileri
- Tez No: 839807
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Ziraat, Physiology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fesleğen (Ocimum basilicum L.), yüksek tuzluluk seviyelerini tolere etmek için iyi adapte olmamış ticari bir tıbbi ve mutfak bitkisidir. Tuzluluk, bitkinin büyüme ve gelişmesini engelleyerek, besin emilimini azaltarak ve çeşitli fizyolojik süreçleri bozarak tarımsal üretimi sınırlayan en belirleyici abiyotiklerden biridir. Ayrıca polifenolikler, uçucu bileşikler ve karotenoidler gibi ikincil metabolit bileşenlerini ve antioksidan aktiviteleri de olumsuz etkiler. Salisilik asit (SA) ve strigolaktonlar (SLs) gibi bitki büyüme düzenleyicileri (BBD), tuz stresinin zararlarını hafifletmek ve bitki toleransını teşvik etmek için kullanılan birçok yöntemden biri olarak kullanılır. SA ve rac-GR24'ün (SL'lerin sentetik bileşiği) O. basilicum cv. Marul yaprağı bitkisinin büyümesi ve fizyolojik parametreleri üzerindeki bireysel ve kombine etkilerini araştırmak için kontrollü çevre koşulları altında bir saksı deneyi (üç aşamada) gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, fideler 75 mM NaCl çözeltileri ile sulandı ve iki kez iki SA konsantrasyonu (0, 0.05, 0.25 mM) ile sulandı. İkinci aşamada, stres altındaki fidelere iki kez farklı konsantrasyonlarda rac-GR24 (0, 1, 2 µM) uygulanmıştır. Üçüncü aşamada, fideler iki kez kombine SA (0.25 mM) ve rac-GR24 (1, 2 µM) ile sulandı. Deney, üç tekrarlı üç faktörlü tamamen tesadüfi tasarım temelinde tasarlanmış ve ortalama karşılaştırmalar ANOVA iki yönlü test kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm aşamaların sonuçları, tuzluluğun O.
Özet (Çeviri)
Sweet basil (Ocimum basilicum L.) is a commercial medicinal and culinary herb that is not well adapted to tolerate high levels of salinity. Salinity is one of the most decisive abiotic that limits agricultural production by inhibiting the growth and development of plant, reducing nutrient absorption, and disrupting various physiological processes. It also adversely affects the secondary metabolites components such as polyphenolics, volatile compounds, and carotenoids, as well as antioxidant activities. Plant growth regulators (PGRs) such as salicylic acid (SA) and strigolactones (SLs) uses as one of many methods are used to alleviate the damage of salt stress and induce plant tolerance. A pot experiment (in three phases) was conducted under controlled environmental conditions to investigate the individual and combined effects of SA and rac-GR24 (synthetic compound of SLs) on the growth and physiological parameters of O. basilicum cv. Lettuce leaf plant. In the first phase, the seedlings were irrigated with 75 mM NaCl solutions and irrigated two times with two concentrations of SA (0, 0.05, 0.25 mM). In the second phase, two times of different concentrations of rac-GR24 (0, 1, 2 µM) were applied to the stressed seedlings. At the third phase, the seedlings were irrigated two times with combined SA (0.25 mM) and rac-GR24 (1, 2 µM). The experiment was designed on the basis completely randomized design of three factors with three replications, and mean comparisons were conducted using ANOVA two ways test.