Arkeolojik mirasın korunması ve sergilenmesine yönelik tasarım ilkeleri: Alanya Syedra Antik Kenti arkeopark tasarımı
Preservation and exgibition of the archaeological heritage designprinciples for: Alanya Syedra Ancient City archeopark design
  1. Tez No: 839851
  2. Yazar: MELTEM UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERTUĞ ERGÜRER, PROF. DR. MEHMET TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Archeology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Geçmiş ve gelecek arasında köprü görevini gören arkeolojik miras insanlık tarihini anlayabilmek için evrensel bir odak ve ortak nokta oluşturmaktadır. Geçmişi anlamak ve geleceği geçmişle birlikte anlamlandırabilmek adına arkeolojik mirasın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması günümüzde giderek artan bir şekilde önem kazanmaya başlamaktadır. Bu Tez ile arkeolojik mirasın koruma kullanma ilkeleri kapsamında sürdürülebilirliğini sağlamak ve aynı zamanda modern teknik tasarımlar ile halka açık sergilenmesini ve tanınabilirliğini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasında modern tasarı yöntemlerinden olan arkeopark (arkeolojik park) tasarısı seçilmiştir. Arkeopark tasarım yöntemi ile arkeoloji, mimarlık, şehir planlama ve peyzaj mimarlığı bilimlerini de içerir bir şekilde arkeolojik mirasın korunması ve sergilenmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmada örnek olarak Alanya kentinin önemli arkeolojik mirası arasında yer alan kazı çalışmalarının halen devam ettiği Syedra Antik Kenti seçilmiştir. Syedra Antik Kentinin tanınırlığının az olması sebebiyle atıl bir vaziyette kalmış ancak son dönemlerde yapılan kazı çalışmalarıyla beraber kente kazandırılmak istenmektedir. Tez çalışması ile Syedra Antik Kenti Arkeopark Tasarımı yapılarak; arkeolojik mirasın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması doğrultusunda Syedra Antik Kentinin tanınabilirliğinin arttırılması ve şehre kazandırılması için öneriler geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Archaeological heritage, which acts as a bridge between the past and the future, constitutes a universal focus and common point in order to understand the history of humanity. In order to understand the past and to make sense of the future with the past, the preservation and sustainability of the archaeological heritage is becoming increasingly important today. With this thesis, it is aimed to ensure the sustainability of the archaeological heritage within the scope of conservation and use principles and at the same time to ensure its public display and recognition with modern technical designs. In this thesis study, the archaeopark (archaeological park) design, which is one of the modern design methods, was chosen. With the archaeopark design method, it is aimed to protect and exhibit the archaeological heritage in a way that includes the sciences of archeology, architecture, city planning and landscape architecture. As an example in the study, the ancient city of Syedra, which is among the important archaeological heritage of the city of Alanya, where excavations are still continuing, was chosen. Due to the lack of recognition of the ancient city of Syedra, it remained in an idle state, but it is desired to be brought to the city with the recent excavations. With the thesis study, suggestions will be developed for the Syedra Ancient City Archeopark Design, suggestions will be developed to increase the recognizability of the Syedra Ancient City and bring it to the city in line with the protection and sustainability of the archaeological heritage.