Palyatif Bakım Servisinde yatan hastalarda Vitamin D, Vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin yatış süresi ve mortalite ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of Vitamin D, Vitamin B12 and folic acid levels with length of hospitalization and mortality in patients hospitalized in Palliative Care Service
  1. Tez No: 839852
  2. Yazar: ZEYNEP KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFER, DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Palyatif bakım servisinde yatan hastalarda vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin yatış süresi ve mortalite ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi palyatif bakım servisinde Kasım 2020-Kasım 2022 tarihleri arasında yatan 18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Bu hastaların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak incelendi. Komorbid hastalıklar, yatış süreleri, 1 aylık sağ kalım durumları kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmalar niteliksel verilerde Ki-kare testi, tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirildi. İki bağımsız grup karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Yatış süresi ve mortalite ile bağımsız ilişkili faktörler lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 110 hastanın yaş ortalaması 73,54±15,90 idi ve hastaların %43,6'sı erkek, %56,4'ü kadındı. 65 yaş altı hastaların oranı %21,8 olup 65 yaş ve üstü hastaların oranı ise %78,2 idi. Hastaların vitamin D ortalaması 15,76±13.92 mcg/l; vitamin B12 ortalaması 755,81±521,28 ng/l ve folik asit ortalaması 7,30±4,61 mcg/l idi. Hastaların ortalama yatış süresi 33,34±32,83 gün idi. Vitamin D, vitamin B12 ve folik asit sınıflandırmaları ile yatış süresi arasında anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to investigate the relationship between vitamin D, vitamin B12, and folic acid levels and length of hospitalization and mortality in patients hospitalized in a palliative care service. Materials and Methods: Patients aged 18 years and older who were hospitalized in the palliative care service of Sancaktepe Sehit Prof. Dr. Ilhan Varank Training and Research Hospital between November 2020 and November 2022 were included in our study. Demographic, clinical, and laboratory findings of these patients were analyzed retrospectively. Comorbid diseases, length of hospitalization, and 1-month survival were recorded. Comparisons between groups were evaluated by the Chi-square test, one-way ANOVA, and Kruskal-Wallis tests for qualitative data. Independent sample t-test and Mann-Whitney U test were used to compare two independent groups. Factors independently associated with the length of hospitalization and mortality were assessed by logistic regression analysis. Results: The mean age of the 110 patients included in the study was 73.54±15.90 years and 43.6% of the patients were male and 56.4% were female. The proportion of patients under 65 years of age was 21.8% and the proportion of patients 65 years and over was 78.2%. The mean vitamin D level was 15.76±13.92 mcg/l, vitamin B12 level was 755.81±521.28 ng/l, and folic acid level was 7.30±4.61 mcg/l. The mean duration of hospitalization was 33.34±32.83 days. No significant difference was found between vitamin D, vitamin B12, and folic acid classifications and length of hospitalization.