Vestibüler hipofonksiyonlu hastalarda galvanik akım bulguları
Galvanic current findings in patients with vestibular hypofunction
  1. Tez No: 839889
  2. Yazar: HAYRİYE İREM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, etiyolojisi vestibüler nörit olan unilateral vestibüler hipofonksiyonlu olgularda ve sağlıklı bireylerde GVS uygulanarak GVS bulguları ile vHIT bulgularını karşılaştırmak hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: 18-40 yaşları arasında vestibüler nörit etiyolojisi ile vestibüler hipofonksiyon tanısı almış 20 (10 kadın, 10 erkek) bireyden oluşan çalışma grubu (34,80±3,50) ile 20 (10 kadın, 10 erkek) sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu (34,70±2,92) olmak üzere toplam 40 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Galvanik vestibüler stimülasyon cihazı (GalvaVEST, Turkey) kullanılarak, çalışma ve kontrol grubuna 1-5 mA arasında akım verilerek her bir akım şiddetinde nistagmus şiddetleri (dg/sn) değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki bireylerin hasta kulakları (n=20) kendi sağlam kulakları (n=20) ve kontrol grubu (n=40) ile istatistiksel analizle karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunun nistagmus değerleri ile vHIT bulguları arasında korelasyon araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the GVS findings and vHIT findings by applying Galvanic Vestibular Stimulation (GVS) in cases with unilateral vestibular hypofunction whose etiology is vestibular neuritis and healthy individuals. Materials & Methods: A total of 40 individuals between the ages of 18-40 were included in the study. The study group (34.80±3.50), consisted of 20 (10 female, 10 male) individuals diagnosed with vestibular hypofunction whose etiology is vestibular neuritis and the control group (34.70±2.92) consisted of 20 (10 female, 10 male) healthy individuals. Nystagmus intensities (dg/sec) were evaluated at each current intensity by giving a current between 1-5 mA to the study and control group using a galvanic vestibular stimulation device (GalvaVEST, Turkey). The findings of the ears with vestibular hypofunction (n=20) were compared with healthy ears of the study group (n=20) and the control group (n=40) by statistical analysis. The correlation between nystagmus values of the study group and vHIT findings was investigated. Results: In patients with unilateral vestibular hypofunction, the severity of nystagmus in the ear with vestibular neuritis was found to be statistically significantly lower than that of the healthy ear and control group at all current levels (p0.05).