Galvanik akım ile vestibüler hipofonksiyon tanısı ve rehabilitasyonu
Diagnosis and rehabilitation of vestibular hypofunction with galvanic current
  1. Tez No: 615372
  2. Yazar: HÜSNÜ KAYIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Mastoid kemik üzerinden uygulanan Galvanik Vestibüler Stimülasyon, direkt olarak vestibüler çekirdeklerin ve vestibüler sinirin distal kısmındaki primer afferentlerde deşarja neden olur. Katodal akım spontan ateşleme oranını arttırırken, anodal akım azaltır.Bu bağlamda çalışmamızda izole süperior vestibüler nörit tanısı koyulan vakalarda galvanik vestibüler stimülasyon ile öncelikle vestibüler hipofonksiyon tanısı koymak ve eşik mAmper üzerinden patolojik kulağa vestibüler rehabilitasyon uygulayarak galvanik vestibüler akımın etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Gereç & Yöntem:Bu çalışma, çalışma (n=20) ve kontrol (n=20) grubu olmak üzereizole süperior vestibüler nörit tanısı almış toplam 40 olgu üzerinde yapılmıştır. Video Head Impulse Test ile hipofonksiyon tanısı konulan tüm olgulara prerehabilitasyon dönemde galvanik vestibüler stimülasyon uygulanarak miliamper olarak hipofonksiyon tanısı konulmuştur. Çalışma grubuna patolojik kulakdaki eşik miliamper üzerinden, 2 ay boyunca haftada 2 kez galvanik vestibüler rehabilitasyon uygulanmış, post rehabilitasyon dönemde galvanik vestibüler stimülasyonun etkisi Video Head Impulse Test ile test edilmiştir.Kontrol grubuna rehabilitasyon uygulanmamıştır. Bulgular:Prerehabilitasyon dönemde, gruplar arasında Video Head Impulse Test kazanç ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Galvanic Vestibular Stimulation, which is applied over mastoid bone, causes discharges directly in the vestibular nuclei and primary afferents in the distal part of the vestibular nerve. Cathodal flow increases spontaneous firing rate, while anodal current decreases. In this study, we aimed to investigate the effect of galvanic vestibular flow by applying vestibular rehabilitation to the pathological ear over threshold threshold by firstly diagnosing vestibular hypofunction by galvanic vestibular stimulation in cases diagnosed with isolated superior vestibular neuritis. Materials and Methods: This study was performed on 40 patients (n = 20) and control (n = 20) diagnosed as isolated superior vestibular neuritis. All cases diagnosed with hypofunction with Video Head Impulse Test were diagnosed as milliampere hypofunction by galvanic vestibular stimulation during prerehabilitation period. The study group received galvanic vestibular rehabilitation twice a week for 2 months over the threshold milliamp in the pathological ear, and the effect of galvanic vestibular stimulation in the post-rehabilitation period was tested with the Video Head Impulse Test. The control group did not receive rehabilitation. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of Video Head Impulse Test gain averages (p> 0.05).