Kompleks mertebeden psevdo-yıldızıl ve psevdo-konveks bi-univalent fonksiyonların bazı alt sınıfları üzerine
On some subclasses of pseudo starlike and pseudo convex bi-univalent functions of complex order
  1. Tez No: 839904
  2. Yazar: ARZU KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ MUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bieberbach'ın geometric fonksiyonlar teorisinde 1916 yılında ortaya koyduğu normalize edilmiş fonksiyonlar için katsayı tahmini ve bu tahminin sonuçları geometrik fonksiyonlar teorisi için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bieberbach tahmini Löewner teorisi ve genelleştirilmiş hipergeometrik fonksiyonlar kullanılarak 1986 yılında L. De-Branges tarafından ispat edilmiştir. Problemin çözülmüş olması bu alanda çalışılacak problemlerin tükenmesi anlamına gelmemiş, tam aksine bu çözüm ünivalent fonksiyonlar teorisini daha da zenginleştirmiştir. Öyle ki, çağımızın önde gelen matematikçilerine yetmiş yıl meydan okuyan bu problemin çözülmüş olması bu alanda bir takım yeni problemlerin ortaya çıkmasına zemin oluşturmuştur. Geometrik fonksiyonlar teorisinde çalışan matematikçiler problemi ünivalent fonksiyonların değişik alt sınıflarına taşımış ve bu alt sınıflar üzerinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Hazırlamış olduğumuz bu yüksek lisans tezinde biz analitik fonksiyonların yeni bir sınıfını tanımladık.Tanımladığımız sınıfa ait olan fonksiyonların ilk iki katsayıları için bir üst sınır değerlendirmeleri bulduk ve bu sınıf için Fekete-Szegö problemini çözdük.
Özet (Çeviri)
The coefficient estimation for normalized functions established by Bieberbach in the theory of geometric functions in 1916 and the results of this estimation marked the beginning of a new era for the theory of geometric functions. The Bieberbach prediction was proven by L. De-Branges in 1986 using Löewner theory and generalized hypergeometric functions. Solving the problem did not mean that the problems to be studied in this field were exhausted; on the contrary, this solution further enriched the theory of univalent functions. In fact, the solution of this problem, which challenged the leading mathematicians of our age for seventy years, paved the way for the emergence of a number of new problems in this field. Mathematicians working in the theory of geometric functions moved the problem to different subclasses of univalent functions and continued to work on these subclasses. In this master's thesis we have prepared, we define a new class of analytic functions. We find an upper bound evaluation for the first two coefficients of the functions belonging to the class that we denote and then we solve the Fekete-Szegö problem for class.