Yetişkin kadavralarda ramus superficialis nervi radialis; seyri ve dallanma paterni
Superficial branch of the radial nerve in adult cadavers; course and branching pattern
  1. Tez No: 839903
  2. Yazar: EDA GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEKİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Nervus radialis'in iki uç dalından biri olan ramus superficialis nervi radialis'in (RSNR) anatomisinin ve topografisinin iyi bilinmesi; nadir görülen bazı hastalıkların yakalanması, bu bölgenin cerrahisinde ortaya çıkacak komplikasyonlardan kaçınılması vb. durumlar için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, RSNR'nin seyri, dallanma paterni ve komşu olduğu yapılarla ilişkisini araştırarak klinik hekimlerine, özellikle cerrahlara ışık tutmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında bulunan, fiksasyonu formaldehit, etanol ve gliserol solüsyonu ile sağlanmış 11 yetişkin kadavraya ait (5 erkek, 6 kadın) 20 üst ekstremitede gerçekleştirildi. RSNR'nin yüzeyelleştiği ve dallandığı noktaların sabit kemik çıkıntılarına olan uzaklıkları ölçülerek kaydedildi. Ölçümler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda kullanılan tüm üst ekstremiteler, Tip 1 grubunda yer aldı. RSNR'nin n. radialis'ten ayrıldığı seviye, olguların 13'ünde (%65) biepikondiler hattın (BEH) distalindeyken 7 tanesinde (%35) bu hattın proksimalinde yer aldığı görüldü. Tüm olgularda RSNR, m. brachioradialis'in derininde, m. extensor carpi radialis longus'un (MECRL) yüzeyelinde seyrettikten sonra processus styloideus radii'nin (PSR) ortalama 7,37 cm proksimalinde yüzeyelleştiği tespit edildi. Sinir, tüm taraflarda yüzeyel fasyada bir miktar distale doğru ilerleyip PSR'nin ortalama 4,20 cm proksimalinde medial ve lateral dallarına ayrıldı. Lateral dal başparmak ve tenar kabarıklığın lateraline ulaşırken (RSNR-3), medial dalın da ikiye ayrılarak el sırtında birinci parmak aralığı (RSNR-2) ve başparmak ile orta parmağın orta falankslarına kadar (RSNR-1) olan bölgenin derisini innerve etmek üzere distale doğru seyrettiği görüldü. Sonuç: Literatürdeki verilerle benzerlik gösteren çalışmamızda nadir varyasyonlara rastlanmadı. Bu verilerin hem tanı ve tedavilerde hem de komplikasyonların önlenmesi açısından hekimlere yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: It is important to have a good understanding of the anatomy and topography of the superficial branch of the radial nerve (SBRN), which is one of the two terminal branches of the radial nerve, in order to avoid overlooking rare diseases, complications in the surgery of this region etc. The aim of this study is to investigate the course, branching pattern, and relationship of SBRN with adjacent structures to provide insights to clinical physicians and especially surgeons. Materials and Methods: The study was conducted on 20 upper extremities (11 adult cadavers; 5 male, 6 female) fixed with formaldehyde, ethanol and glycerol solution in the laboratory of Istanbul University-Cerrahpasa, Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of Anatomy. The distances between the points where SBRN surfaces and branches to the fixed bony landmarks were measured and recorded. The measurements were evaluated using statistical methods. Results: All upper extremities used in our study were included in the Type 1 group. The level where SBRN separated from the radial nerve was distal to the biepicondylar line in 13 (65%) cases and proximal to this line in 7 cases (35%). In all cases, SBRN coursed deep to the m. brachioradialis and superficial to the m. extensor carpi radialis longus and became superficial approximately 7,37 cm proximal to the radial styloid process (RSP). On all sides, the nerve progressed slightly distally in the superficial fascia and divided into medial and lateral branches at an average of 4,20 cm proximal to the RSP. The lateral branch (SBRN-3) reached the lateral aspect of the thumb and thenar eminence, while the medial branch bifurcated to innervate the first dorsal web (SBRN-2) and extend distally to the middle phalanges of the index and middle finger (SBRN-1). Conclusion: In this study, which had similar results as the previous literature, did not encounter any rare variations. We believe that these data will assist clinicians in both diagnosis and treatment as well as in preventing complications.