Kömür kaynak kestiriminde dinamik arama elipsoidinin kalite tonaj eğrisi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dynamic search ellipsoid on quality-tonnage curve in coal resource estimation
- Tez No: 839908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezin amacı, dinamik arama elipsoidi ile yapılan kaynak tahmininin karmaşık jeolojik yapılar söz konusu olduğunda, cevher yatağının geometrik değişkenliği ve jeolojik öznitelik sürekliliğini hesaba katarak kestirimlerin doğruluğu ve güvenilirliği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma kapsamında, kömür alt ısıl değerlerinin deneysel variogram modelleri oluşturulmuş, kaynak kestirimi dinamik arama elipsoidi ve sabit arama elipsoidi ile yapılmıştır. Dinamik ve sabit arama elipsoidi ile tamamlanan kestirim sonuçları kalite tonaj eğrileri özelinde ve istatistiksel olarak karşılaştırılmış, bu karşılaştırma sonucunda elde edilen bulguların kömür kaynak kestirimine etkileri tartışılmış ve dinamik arama elipsoidi ile yapılan kaynak tahmininin daha güvenilir sonuçlar ürettiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında kullanılan veri seti analiz değerleri mevcut ve elektronik veri tabanı için hazır dosyaları bulunan bir gerçek bir kömür sahasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the influence of employing dynamic search ellipsoids in resource estimation on the precision and dependability of estimations when confronted with complex geological structures. This is achieved by considering the geometric variability and geological attribute continuity of the ore deposit. In the context of this research, experimental variogram models of coal's lower heating values were developed, and resource estimation was executed using both dynamic search ellipsoid and fixed search ellipsoid methodologies. Estimation outcomes derived from dynamic and fixed search ellipsoids were compared in terms of quality-tonnage curves and statistical analyses. The implications of these comparisons on coal resource estimation were evaluated, and it was determined that resource estimation utilizing the dynamic search ellipsoid generated more trustworthy results. The dataset employed in this thesis is based on analytical values and comprises ready-to-use files for the electronic database of an actual coalfield.