Türkiye'de sendikaların göçmen emeğine bakışı
Unions' perspective on migrant labor in Turkey
  1. Tez No: 839951
  2. Yazar: GÖZDE BAKTEMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, sendika yöneticilerinin ve sendikaya üye işçilerin göçmen işçilere bakışını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış ve içerik analiziyle çözümlenerek raporlaştırılmıştır. Araştırmada göçmen işçiler ile işsizlik, ucuz emek ve yoksulluk arasında çeşitli ilişkiler kurulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre sendikalar, göçmen işçilerin sermaye tarafından emeği ucuzlatmanın bir yolu olarak kullanıldıklarını ifade etmişlerdir. Bunun da genel olarak emek piyasasında ucuz emeğe, güvencesizliğe ve yoksulluğa neden olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre ise sendikaların göçmen emeğinin sömürüldüğünün farkında olmalarına rağmen herhangi bir mücadele çabası içinde olmadıkları ortaya çıkmıştır. Göçmen işçilerin güvencesiz ve ucuza çalışmasının işçi sınıfının çıkarına zarar verdiğinin farkında olan sendikaların, bu sorunun çözümüyle ilgili herhangi bir faaliyetine rastlanmamıştır. Bu sonuca göre göçmen işçilerin emek sömürüsünün sendikaların gündeminde olmadığı ortaya çıkmıştır. Dikkat çekici bir diğer sonuç ise aynı sendikada faaliyet gösteren yönetici ve işçilerin göçmen işçilerin örgütlenmesine yönelik zıt görüşler belirtmeleridir. Bu da sendika yönetimi ve üyeler arasındaki kopuşu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the view of union managers and union member workers towards migrant workers. The case study, one of the qualitative research methods, was used for this aim. The research datawere collected using semi-structured interview form, analyzed with content analysis, and reported. The research establishes various relationships between immigrant workers and unemployment, cheap labor and poverty. The research establishes various relationships between immigrant workers and unemployment, cheap labor and poverty. According to the research findings, the managers and members of the unions stated that immigrant workers are used by capital as a way to cheapen labor. They claimed that this generally causes cheap labor, insecurity and poverty in the labor market. According to the results obtained in the research, it was revealed that although the unions were aware that immigrant labor was exploited, they did not make any effort to combat it. Unions, which are aware that the insecure and cheap work of migrant workers harms the interests of the working class, have not taken any action to solve this problem. According to this result, it has been revealed that labor exploitation of migrant workers is not on the agenda of unions. Another striking result is that managers and workers operating in the same union expressed opposing views on the organization of migrant workers. This reveals the disconnect between union management and members.