Türkiye'de oyun ve etkinliklerle yapılan matematik eğitiminin akademik başarıya etkisinin meta-analiz yoluyla incelenmesi
The effect of mathematics education via games and activities on academic success in Turkey: A meta-analysis study
- Tez No: 839958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada ilkokul matematik dersinde oyun ve etkinlik kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini incelemek amacıyla meta-analiz yapılmıştır. Araştırma kapsa-mında 2000-2023 yılları arasında dahil edilme ölçütlerine uygun 40 çalışma meta-analiz yön-temiyle birleştirilmiştir. Meta-analiz yapılırken Comprehensive Meta-Analysis istatistik prog-ramından yararlanılmıştır. Çalışmalar birleştirilirken heterojen yapı göstermesinden dolayı, çalışma boyunca Rastgele Etkiler Modeli kullanılmıştır. Çalışmaların analizinde sürekli de-ğişkenler içim meta-regresyon, süreksiz değişkenler için Analog Anova kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul matematik dersinde oyun ve etkinlik kullanımının aka-demik başarı üzerindeki genel etki büyüklüğü 0,824 olarak bulunmuştur. Bulunan bu değer sınıflandırmaya göre geniş düzeyde olumlu bir etkidir. Buna göre ilkokul matematik dersinde oyun ve etkinlik kullanımının akademik başarı üzerinde olumlu yönde ve geniş bir düzeyde etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil edilen çalışmalarda en fazla yüksek lisans tezi yer alırken en yoğun çalışma yılları 2009 ve 2021'dir. Araştırma en fazla 4.sınıflarda, sayılarla dört işlem konu-sunda, 4 ile 5 hafta uygulama sürelerinde ve örneklem grubu 50 ile 100 öğrenci arasında uy-gulanan çalışmalardan oluşmuştur. İlkokul matematik dersinde oyun ve etkinlik kullanımının akademik başarıya etkisi yayın türü, yayın yılı, sınıf düzeyi, konu, uygulama süresi ve örnek-lem grubuna göre istatistiksel anlamda farklılık göstermemiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre araştırmacıya ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a meta-analysis was conducted to examine the effect of using games and activities in primary school mathematics lessons on students' academic achievement. Within the scope of the research, 40 studies that met the inclusion criteria between 2000 and 2023 were combined with the meta-analysis method. Comprehensive Meta-Analysis statistical program was used when performing meta-analysis. Since the studies showed a heterogeneous structure when combining them, the random effects model was used throughout the study. In the analysis of the studies, Meta-regression was used for continuous variables and Analog Anova was used for discontinuous variables. As a result of the research, the overall effect size of using games and activities in pri-mary school mathematics class on academic success was found to be 0.824. This value found is a broadly positive effect according to the classification. Accordingly, it has been concluded that the use of games and activities in primary school mathematics lessons has a positive and broad effect on academic success. While the studies included in the research included the most master's theses, the busi-est study years were 2009 and 2021. The research consisted of studies carried out mostly in the 4th grade, on the subject of four operations with numbers, with an application period of 4 to 5 weeks and a sample group of 50 to 100 students. The effect of using games and activities in primary school mathematics course on academic success did not differ statistically accor-ding to publication type, publication year, grade level, subject, application period and sample group. According to the results obtained in the research, suggestions were made for the rese-archer and practice.