İnşaat sektöründeki firmaların finansal analizi ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın inşaat sektöründeki firmaların finansal analizine etkisi
Financial analysis of companies in the construction sector and the effect of International Financial Reporting Standards on the financial analysis of companies in the construction sector
- Tez No: 839957
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnşaat sektörünün tanımı, yapısı, özellikleri, sektör için önem arz eden temel kavramlar açıklanarak ardından inşaat sektörünün geçmişi ve günümüzdeki yeri açıklanmıştır. İnşaat sektöründe yer alan firmaların finansal tablolarının analizinde kullanılması gereken yöntemlerin açıklanması ve uygulamalarla finansal analiz tekniklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. İnşaat sektöründe kullanılması gereken finansal analiz teknikleri incelenmeden önce, inşaat sektöründe yer alan işletmelerin finansal tablolarının yapısının anlamlandırılması gerekmektedir. Finansal tabloların yapısının anlamlandırılabilmesi için uygulanan muhasebe teknikleri örneklerle açıklanmıştır. M.S.G.U.T ve T.F.R.S./U.M.S. uygulamaları ayrı ayrı incelenmiş, her ikisinde de önemli olan noktalar incelenmiş, finansal tabloların analizi için hazırlık sürecinde yapılması gereken düzenlemeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The definition, structure, characteristics of the construction industry, basic concepts that are important for the industry are explained, and the history and current place of the construction industry is explained. It is aimed to explain the methods that should be used in the analysis of financial statements in the construction sector and to examine financial analysis techniques with applications. Before examining the financial analysis techniques that should be used in the construction sector, the structure of the financial statements in the construction sector must be made meaningful. It is illustrated with applied accounting examples in order to make sense of the structure of financial statements. M.S.G.U.T and I.F.R.S./I.A.S. The applications were examined separately, the important points in both were examined, and the preparation process and processes for the analysis of financial statements were explained.