Comparative evaluation of the 12th grade chemistry program according to the CIPP model 'Türkiye and Nigeria'
12. sınıf kimya dersi öğretim programının CIPP modeline göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi 'Türkiye ve Nijerya örneği'
  1. Tez No: 840036
  2. Yazar: SHAFIYU JIBRIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu karşılaştırmalı değerlendirme, Nijerya ve Türkiye'deki liselerde uygulanan 12. sınıf kimya dersi öğretim programının CIPP modeline göre karşılaştırılması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan 5-Likert değerlendirme Google form anketi Nijerya ve Türkiye genelindeki liselerde posta, sosyal medya ve diğer iletişim araçları aracılığıyla rastgele uygulanmıştır. Belirtilen anket ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır. 12. Sınıf kimya öğretmenleri ile yapılan bu çalışmalara Nijerya'dan 203 öğretmen katılım sağlarken, Türkiye'den ise katılım sayısı 162 olmuştur. Araştırmanın nitel kısmında ise her iki ülkedeki 12. sınıf kimya öğretmenlerinin görüşlerini toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Nijerya'dan 5, Türkiye'den ise 3 kimya öğretmeni görüşme sorularını cevaplayarak araştırmanın bu aşamasına katılım sağlamıştır. Google formundan toplanan niceliksel veriler SPSS veri analiz yazılımına aktarılarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan veriler, katılımcıların görüşlerinin yazıya geçirilmesi yoluyla betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre, her iki ülke de 12. sınıf kimya dersi öğretim programına yönelik benzer amaç ve hedeflere sahiptir. Ancak programın genel hedeflerine ulaşma açısından iki ülke arasında farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Nijerya'da eğitim sisteminin öğretmenlerin programı etkili bir şekilde uygulamalarına imkân vermediği ortaya çıkmıştır. Kimya ders kitaplarındaki teorik bilgiler Nijerya'da yeterli iken, Türkiye'de yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Girdi boyutu değerlendirildiğinde Nijerya'da kimya ders kitaplarında kullanılan dilin zor ve karmaşık olduğu, Türkiye'de ise okullarda laboratuvar eksikliğinin olduğu ve bu durumun kimya programının uygulanmasını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Kimya programı ürün ve süreç boyutlarında iki ülke arasında önemli ölçüde bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Her iki ülkedeki kimya programlarının her yıl yeni bilim ve teknoloji çağına uyum sağlayacak şekilde gözden geçirilip güncellenmesi önerilmiştir. Dolayısıyla Türkiye'deki tüm okullarda laboratuvarların bulunması, Nijerya'da ise kimya programlarının hazırlanmasında basit bir dil kullanılması gerekliliği gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
This comparative evaluation aims to evaluate and compare the 12th-grade chemistry program applied in high schools in Nigeria and Türkiye according to the CIPP evaluation model. mixed method was used in this study. The five-Likert scale Google form questionnaire prepared by the researcher was randomly applied in the high schools across Nigeria and Türkiye through mail, social media, and other means of communication. The five-Likert scale questionnaire and the semi-structured interview questions were prepared in English and Turkish. In Nigeria, 203 while, in Türkiye, 162 of the 12th-grade chemistry teachers participated in the quantitative part of this study. In the qualitative part of the study, semi-structured interview questions were used to collect the opinions of the 12th-grade chemistry teachers across both countries. In Nigeria, five chemistry teachers participated in the study, while in Türkiye, three 12th-grade chemistry teachers participated. Collected quantitative data from the Google form were transferred to the SPSS data analysis software and analyzed. The data collected through semi-structured interviews were analyzed using descriptive analysis by transcribing the respondents' quotations. According to the findings of this study, both countries have similar aims and objectives for the 12th-grade chemistry program. However, it was revealed that there is a difference between the two countries in terms of reaching the general goals of the program. It was revealed that, in Nigeria, the educational system does not allow teachers to implement the program effectively. The theoretical information in the chemistry textbooks was found to be sufficient in Nigeria while insufficient in Türkiye. When the input dimension was evaluated, it was found that in Nigeria, the language used in chemistry textbooks is difficult and complex, while in Türkiye, it was found that there is a lack of laboratories in the schools, which negatively affects the implementation of the chemistry program. In the product and process dimensions, it was found that there are no significant differences between the two countries. It was recommended that chemistry programs in both countries should be reviewed and updated every year to fit in the new age of science and technology. Laboratories should be available in all schools in Türkiye, while in Nigeria, simple language should be used in preparing chemistry programs.