Merkez bankası bağımsızlığı ve dolarizasyon ilişkisi
Central bank independence and dollarization relationship
- Tez No: 840054
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AHMET UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Merkez bankacılığı kavramının içerisinde yer alan merkez bankası bağımsızlığı iktisat literatüründe oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlam doğrultusunda, iki ayrı kavram olan merkez bankası bağımsızlığı ve dolarizasyon ilişkisi ele alınarak betimsel bir yaklaşım çerçevesinde çalışma bir araya getirilmiştir. Çalışma üç bölüm şeklinde ele alınarak kavramlar çok yönlü bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı, ele alınan iki ekonomik kavram arasındaki etkileşim ve ilişkiyi açıklamak elde edilen bulgu ve değerlendirmeler sonucunda merkez bankası bağımsızlığına ve dolarizasyona karşı sergilenen yaklaşımları ya da tutumları ortaya koyarak elde edilen bu gözlem ve bulguları iktisat literatürüne kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Central bank independence, which is included in the concept of central banking, has great importance in the economic literature. In line with this context, the study was brought together within the framework of descriptive approach by considering the relationship between two seperate concepts, central bank independence and dollarization. The study was discussed in three parts and the concepts were subjected to a multifaceted evaluation. The aim of this study is to explain the interaction and relationship between the two economic concepts discussed, and to bring these observations and findings to the economic literature by revealing the approaches and attitudes towards central bank independence and dollarization as a result of the findings and evaluations obtained.