Petrolün deniz yolu ile taşınması ve depolanması faaliyetlerindemiktar ve kalite açısından teknik personelin etkisi ve optimizasyonu
The effect and optimization of techical staff in the quantity and quality of oil carriage and storage by maritime transportation
- Tez No: 840072
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Petrolün keşfi ve modern endüstrinin gelişimi ile birlikte enerjiye olan ihtiyacın artması ve bu ihtiyacın petrolden karşılanma talebi zamanla artmıştır. Elbette petrolün çıkartıldığı yerden dünya pazarına sunulmasında şüphesiz ki deniz yolu önemli bir yere sahiptir. Deniz yolu taşımacılığında petrolün gemide ve sahil tanklarında depolanması ve iki taraf arasındaki olan petrol hareketlerinde (yükleme ve tahliye), petrolü taşıyan geminin ve petrolün depolandığı sahil tanklarını içeren terminalin teknik açıdan yeterliliği kadar gemi ve terminal personeli ile birlikte sürecin parçası olan bağımsız gözetim hizmeti personeli de şüphesiz maliyet ve enerji unsurlarından olan kargo ve zaman kayıpları açısından önemli yer teşkil etmektedir. Ülkemize giriş yapan ya da giden petrolün, tahliyesi, yüklemesi ya da depolanması faaliyetlerinde sürecin her adımında ilgili ekipmanlar ile birlikte bu ekipmanların prosedürlere bağlı kalarak etkin biçimde kullanılması, takip edilmesi ya da sevk ve idaresinin sağlanması anlamında şüphesiz ki teknik personelin sahip olduğu teknik bilgi ve tecrübenin sağlıklı şekilde uygulanabilmesi için motivasyon ve teşvik faktörü çok önemli yer tutmaktadır. Süreç sırasında, miktar hesaplama, pompaj, numune alım ve idaresi uygulamasında görevli olan gerek gemi personeli gerek terminal personeli gerekse bağımsız gözetim firma personeli tıpkı üç ayaklı sac gibi kombine haldedir. Bundan dolayıdır ki tüm operasyon sürecinin vazgeçilmez öğesi olan teknik personel bu üç ayrı unsurda ele alınacaktır. Operasyonların optimizasyonu açısından, gemi ve terminal tarafları ile birlikte üçüncü unsur olan bağımsız gözetim hizmeti personelinin teknik açıdan prosedürlere bağlı kalarak olası kayıpların önüne geçebilmek açısından incelenmiş olup mevcut sorunlar ve bunlara istinaden alternatif çözümler üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu çalışmamızda sektörde direk ya da dolaylı yönden, içinde olan ve kendi alanında uzmanlaşmış 87 kişiden oluşan teknik personele toplamda 33 sorudan oluşan anket soruları sorulmuştur. Alınan cevaplara istinaden elde edilen veriler grafiklere dökülerek yorumlanması yapılmış ve elde edilen bulgular ışığında operasyonların optimizasyonu için alternatif çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak, eğitimlerin teorik ile birlikte pratik anlamda artırılması, teknik personelin çalışma hayatında insan hatalarından kaynaklı olabilecek olası kargo ve zaman kayıplarının önüne geçebilmek adına motivasyon ve verimliliğinin artırılması gerektiği görülmüş olup çalışma koşullarının daha iyi hale getirilmesi ile birlikte çalışma ortamındaki teknik personelin güvenlik ve sağlık açısından sigara içmemesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the discovery of oil and the development of modern industry requirement of energy has increased and demand for meeting this requirement from oil has increased over time. Certainly, maritime transportation has an important point in the presentation of oil to the world market from where it is extracted. The independent surveillance service which is a part of the process together with the ship and storage facility crew as well as the technical adequacy of the ship and the shoretanks where the oil stored and the storage facility, in the oil movements between the two parties (loading and unloading) in maritime transportation, is undoubtedly a cost and time losses which are energy elements. Undoubtedly, the human factor has a very important place in terms of using, tracking or managing these equipment at every step of the process in the discharge, loading or storage activities of the oil entering or leaving from country. During the process, both the ship crew, terminal crew and the independent surveillance firm crew, who are responsible fort he quantity, calculation, pumping, sampling and administration application re combined just like the three-legged sheet metal. Therefore, the perform of technical crew proceeds as per procedures in motivation factor, which is an indispensable element of the entire operation process will be discussed in these three seperate elements. In terms of optimization of operations (time and cost), the ship and terminal parties as well as the third element the independent surviallence service examined from technical crew perspective and current problems and alternative solutions studied based on them. In this study, the results of the survey conducted with people who are directly or indirectly involved in the sector and who are experts in their branches. Asked quastionare that including totally 33 questions asked to totally 87 person. Obtained datas as per got answers and reflected on the graphics. By this way, researched alternative solutions to prevent time and cargo losses for exist problems. As a result, it has been seen that is necessary to increase training in theorical and practical terms, to increased the motivation and efficiency of the technical crew in order to prevent possible cargo and time losses that may be caused by human faults in working life as well as non-smoker preferred to provide a safe and efficient working environment by colleague.