Kanatlı endüstrisi yan ürünlerinden biyo-bozunur film üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of biodegradable film from poultry industry by-products
  1. Tez No: 840073
  2. Yazar: BÜŞRA ZEYNEP GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gıdalar üretimden tüketime kadar pek çok farklı şekilde kalite kaybına uğramaktadır. Bu nedenle; depolama, nakliye ve pazarlama süresince gıdaların duyusal özellikleri ve besin değeri korunurken söz konusu kalite kayıplarının önlenmesi esastır. Son yıllarda gıda endüstrisinde işletmeler öncelikle müşteri memnuniyetini sağlamak için yoğun şekilde rekabet etmektedirler. Diğer taraftan toplumsal eğitim seviyesinin gelişmesi ile günümüz tüketicisi daha güvenli, sağlıklı, katkısız, az işlenmiş ve kısa sürede bozulmayan gıdalar talep etmektedir. Aynı zamanda gıda ambalajı olarak ise çevre dostu, kolay ulaşılabilen, şeffaf ve sürdürülebilir gıda ambalajlarını tercih etmektedirler. Bu tez çalışmasında kanatlı sanayi artıklarından elde edilen tavuk jelatini, kafeik asit, rutin ve gliserol kullanılarak modifiye edilmiş; sonuçta tavuk jelatini temelli bir biyo-bozunur ve çevre dostu bir ambalaj üretilmiştir. Yapılan bu çalışmada hem kanatlı sanayi artıkların kullanılması suretiyle hayvansal atıkların değerlendirilmesi ve çevreye olan zararlı etkilerinin minimuma indirilmesi; hem de petrol türevi plastik ambalajlara alternatif olarak çevre dostu biyobozunur bir ambalaj materyali geliştirilmesi amaçlanmamıştır. Elde edilen tavuk jelatini, farklı miktarlardaki kafeik asit, rutin ve gliserol kullanılarak çapraz bağlar oluşturulmuş ve ambalaj filmleri elde edilmiştir. Bu süreç, Yanıt Yüzey Yöntemine göre (Response Surface Methodology) Merkezi Birleşik Desen (Central Composite Design) kullanılarak optimize edilmiştir. Bu bağlamda 15 ayrı kombinasyondan elde edilen farklı özelliklere sahip tavuk jelatini bazlı biyobozunur filmlerin kalite özellikleri değerlendirilmiştir. Üretmiş olduğumuz filmlerde nem ölçümü, kalınlık miktarı, ışık geçirgenlik özellikleri, renk özellikleri, suda çözünürlük, su buharı geçirgenliği, mekaniksel özellikler (gerilme direnci ve uzayabilirlik) gibi analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foods suffer quality loss in many different ways from production to consumption. Because; It is essential to prevent the loss of quality while preserving the sensory properties and nutritional value of foods during storage, transportation and marketing. In recent years, businesses in the food industry have been competing intensely primarily to ensure customer satisfaction. On the other hand, with the development of social education level, today's consumers demand safer, healthier, additive-free, less processed and non-perishable foods. At the same time, they prefer environmentally friendly, easily accessible, transparent and sustainable food packaging as food packaging materials. In this thesis, chicken gelatin obtained from poultry industry residues was modified using caffeic acid, rutin and glycerol; As a result, a biodegradable and environmentally friendly packaging based on chicken gelatin was produced. In this study, both the evaluation of animal wastes by using poultry industry residues and minimizing their harmful effects on the environment; nor is it intended to develop an environmentally friendly biodegradable packaging material as an alternative to petroleum-derived plastic packaging. By using the obtained chicken gelatin, different amounts of caffeic acid, rutin and glycerol, cross-links were formed and packaging films were obtained. This process is optimized using the Central Composite Design according to the Response Surface Methodology. In this context, the quality characteristics of chicken gelatin-based biodegradable films with different properties obtained from 15 different combinations were evaluated. Analyzes such as moisture measurement, amount of thickness, light transmittance properties, color properties, water solubility, water vapor permeability, mechanical properties (tensile strength and extensibility) were made in the films we produced.