Libya müdahalesi üzerinden insani müdahale/koruma sorumluluğu incelemesi
Analysis of humanitarian intervention/responsibility to protect through the Libya intervention
  1. Tez No: 840084
  2. Yazar: ELİF BUSE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM BİLGİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uluslararası sistemin 45 yıl boyunca içinde sürüklendiği Soğuk Savaş girdabından sonra ortaya çıkan yeni dünyada hem çatışmalar, hem de devletin egemenliği kavramı yeniden tanımlanmıştır. İki kutubun güç dengesine yaslanarak 45 yıl hayatta kalan realizmin yerini daha barışçıl, daha insani değerlere dayalı bir liberal dünyaya bırakması; halklara uygulanan sistematik şiddetin artık bir iç işleri meselesi olmasından çıkıp, uluslararası toplumun bir sorunu haline gelmesine neden olmuştur. Egemenliğin artık kendi vatandaşlarını etnik temizlik, soykırım ve insanlığa karşı diğer suçlardan koruma sorumluluğunun yerine getirilmesine bağlı olduğu görüşü kamuoyu tarafından benimsenmeye başlamıştır. Bu hususta başarısız olan devletlerin koruma sorumluluğu artık uluslararası topluma atfedilmesi, yaşanan şiddetli insani krizlere ortak ve sistematik bir cevap verebilme ihtiyacını doğurmuştur. 1990'lar boyunca gerçekleştirilen müdahalelerin bu konudaki başarısızlığı kavramın itibarını zedeleyerek bu ihtiyacın aciliyetini artırmıştır. 2001 yılında ICISS'in“Koruma Sorumluluğu”raporunda ortaya attığı koruma sorumluluğu kavramı ile büyük çaplı insani krizlerde izlenecek uluslararası bir yol haritası oluşturulması amaçlanmıştır. Küreselleşme ile devletler arasında artan karşılıklı bağımlılık ve buna bağlı olarak devletlerin birbirlerinin içerisindeki problemlere kayıtsız kalamaması ile doğan müdahale ihtiyacı, bu yol haritası ihtiyacının altında yatan temel sebeptir. Koruma sorumluluğu, bu değişen dünya içinde insani krizler karşısında devletlerin nasıl davranacağını sistemize etmeye çalışmaktadır. Bu tezin de amacı, kavramın bu sistemleştirme çabalarının ne kadar başarılı olduğu, vaatlerini yerine getirip getiremediği ve uluslararası kamuoyunun insani krizler hususunda ihtiyaç duyduğu sistem olup olmadığı sorularını Libya müdahalesi örneği üzerinden araştırarak kavramın işlevsel olup olmadığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In the new world that emerged after the Cold War vortex, in which the international system was dragged for 45 years, both conflicts and the concept of state sovereignty were redefined. As realism, which survived for 45 years by leaning on the balance of power of the two poles, left its place to a more peaceful and liberal world based on human values, systematic violence against peoples has ceased to be a matter of internal affairs and has become a problem of the international community. The opinion that sovereignty now depends on fulfilling its responsibility to protect its citizens from ethnic cleansing, genocide and other crimes against humanity has begun to be adopted by the public. The fact that states that fail in this regard are now attributing the responsibility to protect to the international community has created the need for a common and systematic response to the severe humanitarian crises. The failure of interventions throughout the 1990s to discredit the concept and increase the urgency of this need. With the concept of responsibility to protect, which emerged with the“Responsibility to Protect”of ICISS in 2001, it was aimed to create an international roadmap to be followed in large-scale humanitarian crises. The need for intervention arising from the increasing interdependence between states with globalization and the consequent inability of states to remain indifferent to the problems within each other is the main reason underlying this need for a roadmap. Responsibility to protect tries to systematize how states will behave in the face of humanitarian crises in this changing world. The aim of this thesis is to reveal whether the concept is functional by examining the questions of how successful these systematization efforts are, whether they can fulfill their promises and whether it is the system that the international public needs in humanitarian crises, through the example of the Libyan intervention.