Determination of volatile organic compounds emissions of Turkish iron-steel and cement industries
Türk demir-çelik ve çimento sanayilerinin uçucu organik bileşiklerin emisyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 840104
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çimento ve demir-çelik sektörleri Türkiye'de önemli sektörlerdir ve bu sektörler, önemli kirletici kaynakları ve önemli enerji tüketicileridir. Bu sektörlerden salınan uçucu organik bileşiklerin (UOB) emisyonları üzerine yapılan çalışmalar, uçucu organik bileşikler oldukça toksik olmalarına rağmen az sayıdadır. Bu nedenle bu çalışma, uçucu organik bileşiklerin emisyonlarını, dünya çapında kabul görmüş emisyon faktörlerini (EF) kullanarak ve çimento ve demir-çelik tesisleri için toplanan tesise özgü operasyonel verileri kullanarak tahmin etmeyi amaçlamaktadır. 2020 yılı bu çalışmanın baz yılıdır ve iki sektör ve 2020 yılı için tesislere özgü veriler toplanmıştır. Çimento sektöründe CO, SO2, NO2 ve PM10 emisyonları baskın olmakla birlikte, proseslere organik beslemeler, alternatif yakıt ve hammadde kabulü ve gerekli yanma koşullarının sağlanmaması durumunda proses fırınlarından sızıntılar nedeniyle uçucu organik bileşikler de salınmaktadır. Bu çalışmada elli-altı entegre çimento fabrikası ve üç entegre demir-çelik fabrikası ele alınmıştır. Çimento ve demir-çelik endüstrilerinin tercih edilmesinin nedeni, Türkiye'deki enerji tüketimi ve sera gazı (GHG) emisyon yoğunluğu bakımından çok yüksek bir paya sahip olmalarıdır. Uçucu organik bileşiklerin küçük miktarlarda bile ölümcül olabilmeleri ve literatürde Türkiye'nin büyük endüstrilerinden kaynaklanan uçucu organik bileşik emisyonları ile ilgili hem ulusal hem küresel ölçekte sınırlı sayıda çalışma olmasından dolayı bu tezin odak noktası uçucu organik bileşiklerdir. CO, SO2, NO2 ve PM10 emisyonları, bu kirleticilerin uçucu organik bileşik emisyonlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyip etkilemediğini belirlemek için de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement and iron-steel sectors are significant sectors in Turkey, and these sectors are major pollution sources and major energy consumers. Studies on volatile organic compounds (VOC) emissions emitted from these sectors are scarce in number, although VOCs are significantly toxic. Hence, this study aims to estimate the VOC emissions from cement and integrated iron-steel production plant data using acknowledged emission factors (EFs) worldwide and plant-specific operational data gathered for cement and iron-steel plants. 2020 is the base year of this study, and plant-specific data for the year 2020 and the two sectors, are gathered. While CO, SO2, NO2 and PM10 emissions are dominant in the cement industry, volatile organic compounds (VOCs) are also released due to the organic feeds to the processes, alternative fuel and raw material adoption and leaks from the process furnaces if required combustion conditions are not met. Fifty-six integrated cement plants and three-integrated iron and steel plants are covered in this study. Cement and iron-steel industries are preferred because they have a very high share of energy consumption and greenhouse gas (GHG) emission intensity in Turkey. The focus of this thesis is VOCs because VOCs can be lethal even in small amounts and there are limited studies in the literature on VOC emissions from the major industries of Turkey on a national and on global scale. CO, SO2, NO2 and PM10 emissions are also studied to determine if these pollutants directly or indirectly impact the VOC emissions.